Nenechajme sa vyprovokovať prejavmi nenávisti, spojme sa a budujme ľudskosť, odkazuje v novoročnom príhovore prezidentka
Hlava štátu, Zuzana Čaputová, sa krátko po 13:00 hod. k ľuďom prihovorila novoročným prianím. Nehovorila o opatreniach či očkovaní, ale skôr o predpoklade zvládnutia krízy, za ktorý považuje práve súdržnosť ľudí. Prezidentka rok 2021 nazvala ťažkým rokom, v ktorom ľudia zažívali na jednej strane odcudzenie, na druhej zblíženie.
Vo svojom príhovore spomenula aj strasti, ktoré so sebou priniesla pandémia v podobe vyrastajúcich detí, ktoré nepoznajú svoje učiteľky v škôlke, pretože majú tváre zahalené rúškami. Študentov, ktorí si museli zvyknúť na dištančné vzdelávanie. Seniorov, ktorí sa nemohli vidieť s vnúčatami či množstvo ľudí, ktorí sa ocitli v existenčných problémoch. Najviac smutným faktom je, že tisíce ľudí chýbali svojim blízkym pri vianočnom stole a pri vstupe do nového roka.
Hlava štátu prejavuje vďačnosť všetkým, ktorí prejavovali ľudskosť a snažili sa o zjednotenie Slovenska. Vyzýva k zjednoteniu a spojeniu síl. “Rozmýšľajme kráľovský, nie nevoľnícky,” dodala prezidentka. Ďalej si praje, aby bolo Slovensko lepším miestom pre nás, ale aj pre naše deti. “Možno nás táto kríza posilní a veci si budeme vážiť oveľa viac.”
V príhovore uviedla aj príklad, kedy sa pýtala študentov, prečo sa nechcú vrátiť späť domov, na Slovensko. Tí uviedli, že sa nechcú navrátiť domov kvôli zlej a konfliktnej atmosfére. “Kultivujme ľudskosť, budujme súdržnosť. Aby naše Slovensko mohlo byť silné, odolné a suverénne mohlo čeliť novým výzvam,” odkazuje Zuzana Čaputová.
“Na prahu nového roku 2022 zo srdca prajem všetkým vám, milí občania, aby sme nestratili vieru v ľudskosť a dobrosrdečnosť. Aby sme schopnosťou spolupracovať a spájať svoje sily, naplnili nádej, ktorá sa pred nami v novom roku otvára,” dodala na záver novoročného príhovoru prezidentka SR.
Zdroj: (FB/Zuzana Čaputová, vu)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.