Nerobte paniku, odkazuje polícia občianskym hliadkam na Terase
Košická polícia po sérii prepadnutí v lokalite mestskej časti Západ, ktorá je najbližšie k rómskemu sídlisku Luník IX, tvrdí, že má bezpečnostnú situáciu pod kontrolou.
Od minulého týždňa na Terase fungujú občianske hliadky zložené z dobrovoľníkov, ktorí odprevádzajú domov starších ľudí a ženy zo zastávok v časti Luník VIII. Ich zriadenie inicioval zástupca starostu Západu Andrej Sitkár (Smer). Hovorí, že sa tak rozhodol konať po tom, čo dostal deväť sťažností na prepady v priebehu piatich týždňov. Polícia potvrdila v lokalite Luník VIII za posledný mesiac dve lúpeže a tri krádeže „vecí na osobe“. Dva z týchto skutkov polícia objasnila a podľa ich obetí obvinení sú dvaja mladíci z rómskeho sídliska.
Bydlisko nezverejňujú
Na území celej mestskej časti Západ od začiatku roka polícia eviduje šesť lúpeží, pričom vypátrala páchateľov štyroch z nich. „Zverejnenie ich bydliska by bolo z našej strany neprofesionálne. Aj pre nás platí zákon o ochrane osobných údajov,“ povedala hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová. Vlani sa na Terase lúpilo až devätnásťkrát.
Policajný zbor vznik hliadok na Západe komentuje tak, že ak majú predstavitelia mestskej časti pocit, že sú potrebné, je to ich rozhodnutie. Dodáva ale, že na Luníku VIII nezaznamenal nárast kriminality, ale „skôr došlo k jej poklesu“.
Polícia zároveň tvrdí, že situáciu zvláda. „V súčasnej dobe nie je dôvod na paniku. V Košiciach je dostatočný počet hliadok, aby bola zabezpečená bezpečnosť všetkých občanov, aj obyvateľov Západu. Polícia v Košiciach reaguje na všetky násilné, ale aj iné trestné činy, a na základe vlastných rozborov prijíma opatrenia na elimináciu trestnej činnosti,“ uviedla Mésarová.
Detské gangy nepotvrdili
Podľa nej policajti nezistili ani to, že by lúpeže v okolí Luníka IX páchali organizované skupiny zložené najmä z tínedžerov, ktorí by si útoky vopred plánovali a rozdelili pri nich úlohy.
Poslankyňa E. Jurinová: Využívajme legálne spôsoby
Vytvoreniu dobrovoľných občianskych hliadok sa nemôžeme čudovať, lebo ľudia sa boja o svoje životy a majetok, hovorí predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Erika Jurinová (OĽaNO).
Dodáva, že takéto iniciatívy víta s podmienkou, že sa pri nich využívajú legálne spôsoby, ako zapojiť občanov do ich ochrany. Jedným z nich je inštitút dobrovoľného strážcu poriadku, ktorý pozná zákon o policajnom zbore.
Ide o dobrovoľníka, ktorý pomáha polícii pri ochrane verejného poriadku alebo dohľade nad cestnou premávkou. Úlohy plní vždy v prítomnosti policajta. Občana za strážcu poriadku navrhuje obec, schvaľuje krajský policajný riaditeľ.
„Vždy je dobré, keď existuje aspoň minimálny dozor štátneho orgánu. Ľudia sa musia vedieť ochrániť pred nebezpečenstvom, ale i pred svojvôľou rôznych organizovaných, ale nekontrolovateľných skupín,“ povedala Jurinová.
Naráža na poriadkové hliadky nacionalistickej strany ĽS – Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorých pôsobenie vo vlakoch v utorok štát zakázal zmenou zákona. Kotlebovci sa už chytili aj situácie na Luníku VIII v Košiciach, ktorý je blízko rómskeho sídliska Luník IX.
Už v nedeľu na Facebooku oznámili, že začínajú hliadkovať aj v tejto lokalite.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.