Nie sme si vedomí protiprávneho konania, tvrdí viceprezident komory záchranárov
Nie sme si vedomí protiprávneho konania, uviedol viceprezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) Michal Weinciller na margo utorkového protestu záchranárov pred parlamentom. V tlačovej správe uviedol, že protestu sa zúčastnili jednotlivci, ktorí dodržiavali všetky opatrenia, boli zaočkovaní a bez náznaku akýchkoľvek výtržností slušne vyjadrili svoj názor. „Považujeme za absurdné, ak dvaja záchranári skončia na štyri hodiny za mrežami len preto, že si dovolili upozorniť, že o pár rokov nebude mať kto zachraňovať občanov tejto krajiny,” dodal Weinciller.
Poďakovanie pred parlamentom bolo podľa komory posledným pokusom upozorniť, že sú tu záchranári, ktorých si krajina neváži, a teda ich možno ani nepotrebuje. Bolo symbolické, pretože aj predstavitelia štátu opakovane ďakovali zdravotníkom za odvedenú prácu počas pandémie, no všetky ostatné kroky ostali len v rovine sľubov. „Od jari počúvame od politikov, ministrov či premiéra o zvyšovaní platov, ktoré majú byť dorovnané k okolitým krajinám a majú tak zabrániť odlivu záchranárov a zdravotníkov zo systému. V čase mimoriadne napätej situácie, keď sú kolegovia unavení, vyčerpaní a frustrovaní nie len z pandémie, sa tieto slová dobre počúvajú,” vyjadril sa prezident komory František Majerský, jeden z dvojice políciou zadržaných protestujúcich.
Doplnil, že sa so záchranármi k tejto téme nestretol ani jeden minister zdravotníctva, ani premiér. Majerský tvrdí, že oslovili adresne všetkých 150 poslancov, aby odhlasovali zmenu rozpočtu a ďalších zákonov, no bez výsledku. V utorok popoludní nakoniec niekoľkých záchranárov prijali poslanci na neformálnom zdravotníckom výbore. Tam podľa Majerského opäť deklarovali, že budú mzdové a ďalšie otázky postavenia záchranárov a zdravotníkov riešiť. Vo večerných hodinách sa v rozhovore vyjadril k požiadavkám záchranárov aj predseda vlády Eduard Heger.
„Pán premiér aj včera tvrdil, že so záchranármi rokuje a otázku financovania zdravotníkov je možné vyriešiť do konca roka. Žiadne rokovania však za rok neprebehli. Veríme, že to pán premiér myslí úprimne, že mu na krajine záleží rovnako ako nám a rokovania skutočne začnú,” dodal Majerský. Komora sa v závere poďakovala všetkým kolegom, ktorí sa naprieč Slovenskom spojili pustením majákov a sirén a pripnutím čiernych stužiek vyjadrili vzájomnú súdržnosť. K protestu sa pripojili aj ďalšie záchranné zložky, vodiči z povolania a aj bežní občania.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.