Nippon Steel by mal odkúpiť U. S. Steel do konca roka
Nippon Steel, štvrtý najväčší výrobca ocele na svete, by sa mal vďaka akvizícii spoločnosti U.S. Steel, ktorá vlastní aj slovenské železiarne U.S. Steel Košice, priblížiť k celosvetovej kapacite 100 miliónov ton surovej ocele.

Konkrétne by malo ísť o rozšírenie globálnej kapacity surovej ocele Nippon Steel na 86 miliónov ton ročne. Napriek odporu voči tejto transakcii v USA sa Nippon Steel naďalej drží svojho zámeru uzavrieť do konca roka dohodu o kúpe americkej spoločnosti.
V decembri minulého roka ponúkla spoločnosť Nippon Steel približne 15 miliárd dolárov na kúpu U.S. Steel. Tento krok však vyvolal kritiku zo strany prezidenta Joa Bidena, jeho potenciálneho vyzývateľa v nadchádzajúcich voľbách Donalda Trumpa a tiež odborového zväzu United Steelworkers.
Tento obchod by sa samozrejme dotkol aj košických železiarní. Tie v súčasnosti doplácajú na pokles ceny ocele. Zároveň sa prepadli ku koncu tretieho kvartálu minulého roka do 13 miliónovej straty. To že finálna dohoda doteraz neprebehla je zlou správou pre podnik. Znamená totiž veľkú neistotu, súvisiacu s modernizáciou železiarní. Rovnako však panuje neistota aj medzi zamestnancami, keďže sa v minulosti spomínali prepúšťania, skracovanie pracovnej doby či obmedzenie výroby.
Dnes pracuje v košickom závode približne už len 8 tisíc zamestnancov. To je výrazný pokles oproti niekdajším 20 tisícom. Stále však ide o dôležitého zamestnávateľa v regióne a to aj napriek novému investorovi, automobilke Volvo. Možné však je, že sa definitívne rozhodne o osude U.S. Steel Košice až po amerických prezidentských voľbách.
Japonská spoločnosť obhajuje svoj návrh tým, že U.S. Steel bude aj po akvizícii pokračovať vo výrobe a dodávať vysoko kvalitné oceľové výrobky pre americký priemysel. Proces naposledy predĺžilo americké ministerstvo spravodlivosti, ktoré si vyžiadalo ďalšie podrobnosti a materiály, čo spôsobilo posun v harmonograme dokončenia transakcie zo septembra na koniec roka. Napriek tomu, Európska komisia už akvizíciu schválila.
Nippon Steel sa snaží získať podporu aj tým, že sľubuje umiestniť svoje americké sídlo v Pittsburghu, kde sídli aj U.S. Steel. Spoločnosť tiež plánuje ponúknuť konkrétne záväzky, týkajúce sa bezpečnosti práce a dodatočných investícií, ak sa akvizícia uskutoční.
Pokiaľ sa akvizícia úspešne dokončí, Nippon Steel očakáva, že jej základný zisk vzrastie na jeden bilión jenov, čo je približne 6,07 miliardy eur do marca 2025, čo predstavuje výrazné zvýšenie oproti zisku 935 miliárd jenov zaznamenaného minulý rok.
Odporúčané články

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.

Ocenenie Hercova misia si z 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach prevzal známy slovenský herec Milan Ondrík, in memoriam bol Cenou Milana Lasicu ocenený herec Ivan Mistrík. Cenu Milana Lasicu, ktorý bol prvým a jediným prezidentom Art Filmu, odovzdali po prvýkrát.