Nová atómová elektráreň na Slovensku by mala začať dodávať elektrinu v roku 2040, povedal Sulík
Slovensko naďalej uvažuje nad rozvojom jadrovej energetiky na svojom území. Aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva nerezignovalo nad výstavbou novej atómovej elektrárne. Novú jadrovú elektráreň by malo mať Slovensko niekedy okolo roku 2040. V Národnej rade SR to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.
„Nový jadrový zdroj bude stáť v Bohuniciach, ale nemusí len. Od roku 2040 by mal začať dodávať elektrinu a vlastne nahradí najstarší reaktor, ktorý dnes máme v Bohuniciach,“ povedal Sulík.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v súčasnosti pokračuje v príprave projektu nového jadrového zdroja podľa stanoveného harmonogramu. Koncom minulého roka uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, že projekt nového jadrového zdroja je stále živý.
Viac ako dvanásťročný projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach už získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko. Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.
Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred siedmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.
Zdroj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.