Nová legislatíva má skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom s chronickou či nevyliečiteľnou chorobou
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripravuje legislatívne a systémové zmeny s víziou kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti o pacienta s chronickým alebo nevyliečiteľným ochorením. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Dôvodom týchto zmien je narastajúci počet starnúcej populácie a zvyšujúca sa potreba dlhodobej a paliatívnej starostlivosti v dôsledku dlhšieho prežívania pacientov s chronickým alebo nevyliečiteľným ochorením, čo potvrdzujú aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Pacienti s onkologickými, srdcovými a neurologickými ochoreniami či demenciou sa dožívajú vyššieho veku ako pred 10 či 15 rokmi. Ministerstvo zdravotníctva SR preto pripravuje zmeny, aby týmto pacientom bola zabezpečená potrebná, kvalitná a najmä dostupná zdravotná starostlivosť aj v neliečiteľnej fáze ochorenia a ak to ich zdravotný stav umožní, aby mohla byť táto starostlivosť poskytovaná prioritne v ich domácom prostredí. „Môj tím odborníkov aktívne pracuje na tom, aby sa po rokoch podarilo skvalitniť prostredie a podmienky pre dlhodobú a paliatívnu starostlivosť. Súčasťou je legislatívna úprava, ktorá zadefinuje následnú starostlivosť a jej prepojenie s inými typmi zdravotnej starostlivosti. Rovnako tak vymedzí rozsah dlhodobej zdravotnej a paliatívnej starostlivosti,” uviedol minister Lengvarský.
Cieľom navrhovaných legislatívnych zmien je definovať dlhodobú zdravotnú starostlivosť, následnú zdravotnú starostlivosť, paliatívnu zdravotnú starostlivosť a dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť vrátane foriem jej poskytovania. Ďalej sa majú po novom upraviť podmienky pre uzatváranie zmlúv so zdravotnými poisťovňami, ako aj upraviť úhradové mechanizmy za poskytovanie tejto zdravotnej starostlivosti tak, aby poskytovatelia mali zabezpečené primerané krytie zvýšených nákladov a mohli túto zdravotnú starostlivosť poskytovať v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni. Zámerom je aj zabezpečiť zber dát potrebných pre vyhodnotenie kvality, efektívnosti a dostupnosti dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
Zmeniť sa má aj nariadenie vlády SR, ktoré definuje minimálnu sieť poskytovateľov hospicov, mobilných hospicov a ambulancií paliatívnej medicíny. Legislatívne zmeny sú momentálne v štádiu vnútrorezortného pripomienkového konania. Ide o legislatívne rámce, v rámci ktorých sa nastaví implementácia paliatívnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti, upravia sa úhrady za ošetrovateľskú starostlivosť v domácom a prirodzenom prostredí pacientov s účinnosťou od prvého kvartálu roka 2022. Práve úpravou úhrad poisťovní za paliatívnu a ošetrovateľskú starostlivosť sa má zatraktívniť jej poskytovanie. Zmeny by mali začať platiť od roku 2023.
(SITA, mt;pla)
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.