Nová legislatíva má skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom s chronickou či nevyliečiteľnou chorobou
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripravuje legislatívne a systémové zmeny s víziou kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti o pacienta s chronickým alebo nevyliečiteľným ochorením. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Dôvodom týchto zmien je narastajúci počet starnúcej populácie a zvyšujúca sa potreba dlhodobej a paliatívnej starostlivosti v dôsledku dlhšieho prežívania pacientov s chronickým alebo nevyliečiteľným ochorením, čo potvrdzujú aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Pacienti s onkologickými, srdcovými a neurologickými ochoreniami či demenciou sa dožívajú vyššieho veku ako pred 10 či 15 rokmi. Ministerstvo zdravotníctva SR preto pripravuje zmeny, aby týmto pacientom bola zabezpečená potrebná, kvalitná a najmä dostupná zdravotná starostlivosť aj v neliečiteľnej fáze ochorenia a ak to ich zdravotný stav umožní, aby mohla byť táto starostlivosť poskytovaná prioritne v ich domácom prostredí. „Môj tím odborníkov aktívne pracuje na tom, aby sa po rokoch podarilo skvalitniť prostredie a podmienky pre dlhodobú a paliatívnu starostlivosť. Súčasťou je legislatívna úprava, ktorá zadefinuje následnú starostlivosť a jej prepojenie s inými typmi zdravotnej starostlivosti. Rovnako tak vymedzí rozsah dlhodobej zdravotnej a paliatívnej starostlivosti,” uviedol minister Lengvarský.
Cieľom navrhovaných legislatívnych zmien je definovať dlhodobú zdravotnú starostlivosť, následnú zdravotnú starostlivosť, paliatívnu zdravotnú starostlivosť a dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť vrátane foriem jej poskytovania. Ďalej sa majú po novom upraviť podmienky pre uzatváranie zmlúv so zdravotnými poisťovňami, ako aj upraviť úhradové mechanizmy za poskytovanie tejto zdravotnej starostlivosti tak, aby poskytovatelia mali zabezpečené primerané krytie zvýšených nákladov a mohli túto zdravotnú starostlivosť poskytovať v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni. Zámerom je aj zabezpečiť zber dát potrebných pre vyhodnotenie kvality, efektívnosti a dostupnosti dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
Zmeniť sa má aj nariadenie vlády SR, ktoré definuje minimálnu sieť poskytovateľov hospicov, mobilných hospicov a ambulancií paliatívnej medicíny. Legislatívne zmeny sú momentálne v štádiu vnútrorezortného pripomienkového konania. Ide o legislatívne rámce, v rámci ktorých sa nastaví implementácia paliatívnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti, upravia sa úhrady za ošetrovateľskú starostlivosť v domácom a prirodzenom prostredí pacientov s účinnosťou od prvého kvartálu roka 2022. Práve úpravou úhrad poisťovní za paliatívnu a ošetrovateľskú starostlivosť sa má zatraktívniť jej poskytovanie. Zmeny by mali začať platiť od roku 2023.
(SITA, mt;pla)
Odporúčané články
Košice sa opäť stanú epicentrom kulinárskych zážitkov! Zajtra 5.9. dorazí na parkovisko pred Kinom Úsmev očakávaná kolóna food truckov, ktoré budú rozmaznávať vaše chuťové poháriky na jesennom vydaní Košického Street Food Festivalu.
Včera ráno došlo na cestách Rožňavského okresu k tragickej dopravnej nehode, pri ktorej prišiel o život jeden človek. K incidentu došlo na ceste vedúcej z obce Rejdová smerom na Vyšnú Slanú, kde 44-ročný muž bez vodičského oprávnenia stratil kontrolu nad vozidlom značky Fiat Punto.
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.