Nová vláda nemieni naďalej vojensky podporovať Ukrajinu
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (26. 10.) v Bruseli oznámil predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyen, že nová slovenská vláda nemieni naďalej vojensky podporovať Ukrajinu a zameria sa len na humanitárnu pomoc.
Slovenský premiér v statuse na sociálnej sieti uviedol, že predsedníčka EK rešpektuje suverénne právo členských štátov o poskytovaní či neposkytovaní vojenskej podpory Ukrajine, a podľa Fica ocenila slovenský postoj k humanitárnej pomoci. S von der Leyen si tiež Fico vymenil názory na migráciu či revíziu čerpania eurofondov.
Nová vláda pripravuje zásadné zmeny
S predsedníčkou EK sa slovenský premiér stretol pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli, na ktorom sa stretol i s lídrami členských štátov EÚ.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Prezidentka vymenovala novú vládu! Títo politici obsadili kreslá vo vláde
„Veľmi jasne som na začiatku môjho štvrtého mandátu predsedu vlády SR vyslovil kritiku na adresu EK za to, ako odignorovala hrubé porušovanie ľudských práv a zneužívanie trestného práva proti opozícii na Slovensku. Informoval som, že nová vláda pripravuje ako odpoveď na toto zneužívanie zásadné zmeny Trestného zákona a Trestného poriadku a že by som privítal konzultácie ohľadne týchto zmien, s čím predsedníčka EK súhlasila,” uviedol v statuse.
Zdroj: SITA (kl)
Galéria
Odporúčané články
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Kancelária prezidenta SR od 1. novembra zastavila vyplácanie doživotného platu bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.