Novela Civilného mimosporového poriadku chce skrátiť prieťahy v konaniach o deťoch
Cieľom novely Civilného mimosporového poriadku, ktorú ministerstvo spravodlivosti predložilo na pripomienkovanie, je skrátiť prieťahy v konaniach pri rozhodovaní o právach a povinnostiach k deťom. Skonštatovala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).
Návrh zákona upravuje procesné pravidlá v konaniach o deťoch. Podľa novely by mal mať jeden sudca na starosti všetky konania, ktoré sa týkajú toho istého maloletého dieťaťa alebo jeho súrodencov. Kolíková vysvetlila, že by to malo zvýšiť efektívnosť v rámci jednotlivých konaní.
Ako problematický šéfka rezortu spravodlivosti označila výkon rozhodnutia súdu, ktoré nebývajú rešpektované jedným z rodičov. „Zavádzame tu pravidlo, že vždy, keď dochádza k riešeniu núteného výkonu rozhodnutia, bude uskutočnené pojednávanie. Vnímame osobu sudcu ako úradnú osobu, ktorá má prirodzenú autoritu a rešpekt. Už len to, že bude takéto pojednávanie nariadené môže, samozrejme, napomôcť tomu, že sa to rozhodnutie bude rešpektovať,“ dodala Kolíková.
V novele tiež ministerstvo zavádza spoločnú osobnú starostlivosť rodičov o dieťa, ako novú formu starostlivosti o dieťa. „Znamená to, že nijakým spôsobom nemeníte status napríklad v prípade, že sa rodičia rozvádzajú. Tá spoločná starostlivosť pokračuje ďalej. Bavíme sa o situácii, keď ten vzťah vzájomný medzi rodičmi nie je problematický, vedia sa na všetkom dohodnúť a nie je potrebné všetko detailne upravovať,“ uzavrela s tým, že súd by nechaj priestor na vzájomnú dohodu medzi rodičmi.
Zdroj: (SITA, mt;mb;DSe)
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.