Novela vysokoškolského zákona má zvýšiť transparentnosť pri obsadzovaní vedúcich funkcií na vysokých školách

Novela zákona o vysokých školách, ktorú na svojom dnešnom rokovaní schválila vláda, má zvýšiť transparentnosť pri obsadzovaní funkcií dekana, rektora či člena správnej rady verejnej vysokej školy. Pomôcť by k tomu mal inštitút verejného vypočutia.
Cieľom novely je aj systémová zmena riadenia verejných vysokých škôl, so zámerom jeho modernizácie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce takto spružniť rozhodovacie procesy na úrovni vysokých škôl, ako aj na úrovni fakúlt, najmä zverenie kreovania všetkých orgánov fakulty okrem funkcie dekana do samosprávnej pôsobnosti verejnej vysokej školy. Úprava by mala byť účinná od 1. apríla 2022, vzhľadom na dĺžku trvania legislatívneho procesu so zohľadnením primeranej legisvakančnej doby.
Návrh tiež definuje jednotné minimálne kritériá na obsadenie funkčného miesta docenta a profesora a systémové zrušenie väzby týchto funkčných miest na tituly. Zároveň aj profesionalizuje správnu radu verejnej vysokej školy. Medzi ďalšie zámery patrí zjednotenie štandardnej dĺžky štúdia študijných programov v dennej forme a externej forme na prvom stupni, druhom stupni a študijných programov spájajúcich prvý stupeň a druhý stupeň. Zavádzajú sa aj výkonnostné zmluvy a oddeľuje sa rozhodnutie o akreditácií habilitačného konania a akreditácií inauguračného konania na dva samostatné druhy akreditácií.
Upravilo sa aj zloženie predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja a otvorenie sa občianskym združeniam pôsobiacim v oblasti výskumu a vývoja. Tiež sa rozšírili spôsoby posudzovania projektov výskumu a vývoja zavedením posudzovania medzinárodnými expertnými panelmi a zavedením využívania rýchleho hodnotenia projektov, ktoré už boli vyhodnotené na inej úrovni.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
[modalsurvey id=”80163941″ style=”flat” init=”true”]Odporúčané články

Na čele slovenskej vlády stál necelé dva roky. Za toto obdobie stihol Eduard Heger spoločne s kolegami pripraviť množstvo prospešných reforiem pre krajinu. Tie však zatienili hádky a nezhody medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom, ktoré napokon viedli k odchodu SaS z vlády. Nasledovalo fungovanie s menšinovou podporou v parlamente a definitívny koniec po tom, čo sa prevalila korupciou zaváňajúca kauza exministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. O turbulentných mesiacoch, trpkom konci, ale aj víziách do budúcna sa bývalý premiér rozhovoril exkluzívne pre KOŠICE:DNES.

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) bude mať v najbližších dňoch ďalšie stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Uviedol to na tlačovom brífingu po stretnutí s hlavou štátu. Prezidentka jeho žiadosť o odobratie poverenia viesť vládu prijala.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (12. 5.) zverejnila mená členov úradníckej vlády. Na sociálnej sieti poďakovala všetkým, ktorí prijali ponuku stať sa súčasťou vlády odborníkov.