Novela zákona o verejných vodovodoch je podľa Asociácie vodárenských spoločností nelogická
Novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách z dielne poslancov Národnej rady SR (NR SR) Tomáša Šudíka (OĽaNO), Anny Zemanovej (SaS) a Jaromíra Šíbla (OĽaNO) je nelogicky a nekoncepčne zmenená a doplnená bez riešenia nadväzných odpadov. Konštatuje to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) v súvislosti s jej členom, ktorým je Asociácia vodárenských spoločností (AVS). V tlačovej správe o tom informovala Miriam Filová, hovorkyňa AZZZ.
Asociácia konštatuje, že uvedená zmena nebola konzultovaná so žiadnym z dotknutých subjektov a ani s odbornou verejnosťou, hoci s ňou súvisí významný zásah do činnosti vlastníkov verejných vodovodov, regulačnej politiky a následne sa prejaví negatívnym dopadom na všetkých odberateľov vody z verejných vodovodov.
„Presun povinnosti zabezpečovať opravu a údržbu vodovodnej prípojky z vlastníka prípojky na vlastníka verejného vodovodu bude mať výrazný dosah na fungovanie vlastníkov verejných vodovodov a ich zákazníkov,“ konštatuje AZZZ. Dodáva, že ide o zásah do vlastníckeho práva jednak vlastníka vodovodnej prípojky, ako aj o neadekvátne presunutie starostlivosti na plecia vlastníka verejného vodovodu, ktorým sú okrem vodárenských spoločností aj mestá, obce a iné právnické subjekty. „Uvedené pokladáme za rozporné s ústavným princípom ochrany a vlastníctva majetku zakotveným v článku 20 Ústavy SR,“ dodáva asociácia.
AZZZ ďalej konštatuje, že pozmeňujúci návrh bol zároveň schválený bez spracovania analýzy sociálnych dopadov a analýzy dopadov na podnikateľské prostredie. „Na Slovensku je evidovaných 989 176 kusov vodovodných prípojok, pričom náklady na výmenu prípojky sa pohybujú v rozsahu od 2 500 do desaťtisíc eur,“ zdôraznila asociácia, podľa ktorej sa celková finančná záťaž súvisiaca s výmenou prípojok môže vyšplhať až do výšky piatich miliárd eur. „To predstavuje výrazný nárast ceny vodného pre 90 percent obyvateľov Slovenska pripojených na verejný vodovod,“ vypočítala AZZZ. Na opravu a údržbu vodovodných prípojok v súkromnom vlastníctve sa budú skladať všetci odberatelia vody z verejného vodovodu.
„Považujeme za absurdné v dobe šíriacej sa pandémie, keď je zdravotne zabezpečená voda z verejného vodovodu nevyhnutnosťou pre dodržiavanie hygienických opatrení, zvyšovať jej cenu z dôvodu opráv súkromného majetku patriaceho k nehnuteľnosti,“ uzatvára asociácia.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.