NOVINKA na Terase. Zabránia čipy na kontajneroch ich vykrádaniu?

Mestská časť Košice – Západ sa rozhodla zmeniť systém ochrany kontajnerov. Zatiaľ ide len o pilotný projekt a o jeho rozšírení sa plánuje rozhodnúť až po vyhodnotení účinnosti. Novinka bola zavedená z viacerých dôvodov a jedným z nich je aj skomplikovanie práce pre vykrádačov odpadu.
Hlavnou úlohou výmeny kľúčov od kontajnerovísk za čipy, a teda elektronické uzamykanie, je možnosť zablokovania neoprávnene používaných čipov. Veľkou výhodou bude aj pomoc pri identifikovaní pôvodcov odpadu, ktoré nepatria do kontajnerov, ale do zberných dvorov. V neposlednom rade je dôležité spomenúť vyberačov odpadu, ktorým sa týmto krokom ich práca skomplikuje, takto by sa malo zabrániť aj neporiadku okolo kontajnerov.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII.<<<




“Čipy používané spoločnosťou vyvážajúcou odpad sú vybavené kódom len od daného zámku na kontajnerovisku, takže do brány bytového domu sa s jeho pomocou neoprávnený používateľ nedostane. Existuje pri nich možnosť monitorovania na diaľku, priamej identifikácie používateľa a okamžitého zablokovania v prípade neoprávneného použitia,” uvádza pre KOŠICE: DNES starosta MČ Košice – Západ Marcel Vrchota. Rovnako dodáva, že cena systému pre jednu bránu stojí do tri tisíc eur.
Čipy ku kontajneroviskám nie je možné kopírovať a niektorí obyvatelia môžu používať čipy, ktoré fungujú aj na otvorenie ich brány. Momentálne sa tieto elektronicky uzamykateľné kontajneroviská nachádzajú na Matuškovej a Lesníckej ulici.
(VT)
Galéria
Odporúčané články

Včerajší futbalový zápas (31. 8.) na novej košickej futbalovej aréne sa zaobišiel bez akéhokoľvek zásahu polície. Verejnosť o tom informovala polícia na svojej sociálnej sieti. Na trávnik vypredanej arény sa postavili mužstvá SC Dnipro-1 z Ukrajiny a Spartak Trnava zo Slovenska.

Aj v 38. týždni (18. 09. – 24. 09.) vám prinášame prehľad udalostí, ktoré sa stali v Košiciach a okolí. Buďte v obraze a vnímajte dianie okolo seba aj vďaka denníku KOŠICE: DNES.

Po Kováčskej ulici v Košiciach prejde denne množstvo ľudí. Len málokto však vie, že práve v dome na Kováčskej 21 žila rodina, ktorá bola počas druhej svetovej vojny násilne deportovaná do koncentračného tábora. Od štvrtka (14. 9.) zdobia ulicu kamene, ktorými si mesto pripomína pamiatku rodiny Nyiszli.