Nový projekt v Tatrách sa bude zaoberať otázkou ich rozvoja aj ich problémami
Vo Vysokých Tatrách sa budú opäť zaoberať témou ich rozvoja, ako aj podhoria. Pripravujú tam nový projekt Doma v Tatrách, v rámci ktorého budú realizovať prieskum názorov a nápadov návštevníkov a domácich obyvateľov na túto tému. Verejnosť sa do neho bude môcť zapojiť priamo, a to od štvrtka 18. augusta do nedele 21. augusta na Hrebienku a v dňoch od 1. do 4. septembra v Tatranskej Lomnici v mestskom parku. Druhou možnosťou bude online vyplnenie dotazníka na internetovej stránke projektu.
Ako pre agentúru SITA priblížil tím projektu, samotný zber údajov v prieskume budú realizovať moderným spôsobom. „Inšpirovaný je viacerými veľkomestami a ich aktivitami ako rozvíjať jednotlivé štvrte, budovať komunity domácich a vytvárať pozitívny priestor pre návštevníkov. Tieto participatívne typy projektov sa pomaly začínajú udomácňovať aj na Slovensku a Tatry sú ideálnym miestom, kde takýto druh zapojenia verejnosti môže byť prínosom pre všetkých,“ ozrejmili organizátori. Z tohto dôvodu sa rozhodli nezbierať údaje jednoducho, do dotazníkovej formy, ale priamo na mieste stretnutia kreatívne, hravým spôsobom a nenáročnou formou. Prieskum sa bude v oboch termínoch konať v čase od 10:00 do 18:00.
V posledných rokoch sa podľa predstaviteľov projektu venujú médiá i sociálne siete často opakujúcim sa témam, ako sú parkoviská, zápchy či drahé služby. „Cieľom prieskumu je dať slovo veľkej reprezentatívnej vzorke návštevníkov i domácim tak, aby sme naozaj pochopili ich názory a spoznali váhu názorov, ktoré z nich prevládajú. Zároveň ďalším z cieľov je zamerať sa na širší región Vysokých Tatier, ktoré úzko súvisia s územím mesta Vysoké Tatry a častokrát sa tieto problémy neriešia komplexne,“ vysvetlili. Ide napríklad aj o záchytné parkoviská, dopravu, ale i cykloinfraštruktúru či krátkodobé a dlhodobé ubytovanie návštevníkov, ale i zamestnancov v cestovnom ruchu či z iného odvetvia.
Kurátorkou a kreatívnou riaditeľkou projektu je Majka Tkáčiková. Partnermi sú dve oblastné organizácie cestovného ruchu, a to Vysoké Tatry Podhorie a Región Vysoké Tatry. „Tieto organizácie zastrešujú okrem samospráv i komerčné subjekty. A preto, riešenia môžu prísť v budúcnosti nielen zo strany samospráv, ale i od podnikov cestovného ruchu, ktoré sa budú môcť inšpirovať z výsledkov prieskumu a vyriešiť nedostatky či potrebné služby poskytnutím komerčných služieb,“ dodali organizátori projektu.
Výsledky prieskumu a online zberu dát budú spracované a prezentované verejnosti vo forme výstavy na viacerých miestach a v galériách v regióne počas nasledujúceho roka. Zozbierané údaje majú byť podkladom pre ďalšie analýzy a prípravu materiálov pre koncept rozvoja územia mesta Vysoké Tatry, podhorské obce a priľahlé mestá tatranského regiónu.
Zdroj: (SITA, ta;fa)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.