Hlasujte za najlepší outfit z červeného koberca Art Film Festu 2026!

Hlasujte za najlepší outfit z červeného koberca Art Film Festu 2026!

Zapojte sa do našej ankety a pomôžte nám vybrať najžiarivejšiu hviezdu červeného koberca. Hlasovanie prebieha do 24.6.2025!

Nový vlakový grafikon by sa mal priaznivo dotknúť vyše 90 percent cestujúcich

Nový grafikon železničnej osobnej dopravy, ktorý začne platiť v nedeľu 11. decembra, je výsledkom reformy v podobe Plánu dopravnej obslužnosti. Zmena grafikonu sa podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) pozitívne dotkne viac ako 90 percent cestujúcich.

Nový vlakový grafikon by sa mal priaznivo dotknúť vyše 90 percent cestujúcich

ilustračné, SITA/Marek Lukáč

L Z
8. 12. 2022
Art Film Červený koberec 1
Art Film Červený koberec 2
Art Film Červený koberec 3
FOTOGALÉRIA

ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!

Kliknite pre zobrazenie celej galérie

„Robíme to pre cestujúcich. Vo väčšine prípadov zvyšujeme intenzitu regionálnych prepojení a zrýchľujeme diaľkovú prepravu,“ informoval vo štvrtok na tlačovej besede Doležal s tým, že pri príprave nového vlakového grafikonu sa rozhodovali na základe dát.

Zámerom je efektívnejšia vlaková doprava a tam, kde to treba, budú vlaky jazdiť viac. „Našim dlhodobým cieľom je podporovať železničnú dopravu, tak ako je to v zahraničí. Železničná doprava je jediná dlhodobo udržateľná forma dopravy. Chceme vytvoriť potenciál, aby objem železničnej dopravy mohol rásť,“ uviedol minister dopravy. Podmienky majú podľa neho umožniť zvýšený záujem ľudí o cestovanie vlakmi.

Navrhovaný rozpočet verejnej správy počíta v budúcom roku s výdavkami zhruba 450 miliónov eur na osobnú železničnú dopravu vo verejnom záujme. „Zohľadňujeme tam aj zásadný rast cien energií. Ak nebude schválený štátny rozpočet a pôjdeme do tzv. rozpočtového provizória, na dopravu vo verejnom záujme bolo na rok 2023 plánovaných 302 miliónov,“ upozornil Doležal. Výdavky v železničnej osobnej doprave by v takom prípade klesli o 150 miliónov eur, výkony by sa znížili o polovicu a terajší grafikon by museli upraviť, resp. pristúpiť ku krízovému scenáru.

Vlakový grafikon je podľa rezortného šéfa prvá etapa ďalších reforiem. Ministerstvo dopravy pripravuje návrh nového zákona o verejnej osobnej doprave, na základe ktorého vznikne Národná dopravná autorita. „Ako ďalší stupeň rozvoja dopravy na Slovensku bude koordinovať autobusovú dopravu k vlakovej. Tam, kde to dáva zmysel ekonomický a dopravný, tam budeme jazdiť vlakom. Kde to zmysel nedáva, budeme jazdiť autobusom, ale autobusy budeme koordinovať s vlakmi,“ upozornil Doležal.

Zdroj: (SITA, be, qq)

Najnovšie články

Súvisiace články