Nový zákon o krajinnom plánovaní má od budúceho roka zabezpečiť ekologický a udržateľný rozvoj krajiny
Zvýšiť a zlepšiť ochranu krajiny a zabezpečiť činnosti smerujúce k zvyšovaniu kvality, obnove a tvorbe krajiny má od začiatku budúceho roka nový zákon o krajinnom plánovaní. Návrh nového zákona predložil rezort životného prostredia do pripomienkového konania. Vychádza z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR, konkrétne z komponentu Adaptácia na zmenu klímy, ako aj zo stratégie environmentálnej politiky Slovenska do roku 2030.
Slovensko v súčasnosti nemá samostatný zákon o krajinnom plánovaní. Návrh zákona vychádza z Európskeho dohovoru o krajine, ktorý je jedným z dohovorov Rady Európy. Jeho cieľom je posilniť význam krajiny, jej ochranu, manažment a starostlivosť o ňu.
Územia v prvom a druhom stupni ochrany dnes na Slovensku nemajú adekvátnu ochranu pred narušovaním krajinných štruktúr, medzi ktoré patria aj také, ktoré sú potrebné na udržanie vody v krajine, ekologickú konektivitu a stabilitu, na prevenciu pred víchricami, odnosom pôdy a ďalšími negatívnymi dôsledkami.
Nový zákon o krajinnom plánovaní má byť nástrojom pri povoľovaní stavieb a ďalších činností. To bude mať vplyv na ekologickú stabilitu a ochranu biodiverzity. Ich stratou by sa totiž narušila schopnosť adaptácie na zmenu klímy, ktorú prirodzene poskytujú. Zároveň je podľa envirorezortu nutné v krajine opäť vytvoriť priestor pre revitalizáciu vodných tokov, mokradí alebo ďalších opatrení, ktoré sú nevyhnutné pre adaptáciu krajiny na zmenu klímy.
Prijatím tohto zákona sa má zvýšiť a zlepšiť ochrana krajiny, zvýšiť jej kvalita, má prispieť k obnove a tvorbe krajiny, a rovnako má zabezpečiť nástroj integrovaného manažmentu krajiny na zabezpečenie udržateľného rozvoja a starostlivosti o životné prostredie.
Zákon má slúžiť aj ako odborný podklad pre územnoplánovaciu dokumentáciu a následné schvaľovacie procesy pre povoľovanie stavieb a činnosti. Na základe zákona budú podporované aj adaptačné oparenia na zmenu klímy v krajine mimo chránených území. Reforma prispeje aj k podpore zachovania biodiverzity vo voľnej krajine a vytvorí podmienky na prežitie pôvodných druhov rastlín a živočíchov napriek klimatickým zmenám. Proces má smerovať aj k podpore realizácie prírode blízkych protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu pred suchom a úbytku biodiverzity.
Zdoj: (SITA, su;ta;DSe;bfe)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.