O dôchodkovej reforme budú poslanci hlasovať v utorok, SaS žiadala hlasovanie na konci schôdze
O posunutí návrhu dôchodkovej reformy do druhého čítania bude parlament hlasovať v utorok o 11:00. V pléne to navrhol poslanec za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský. Za jeho návrh hlasovalo 91 poslancov, 13 poslancov bolo proti a 10 zákonodárcovia sa hlasovania zdržali. Poslanec za stranu SaS Peter Cmorej ako spravodajca k návrhu novely zákona pritom žiadal, aby sa o penzijnej reforme od ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka hlasovalo až na konci schôdze.
Ak parlament neschváli ústavný zákon o dôchodkovom systéme, poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporia zavedenie rodičovského bonusu. V pléne parlamentu to povedal poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej. „Trváme na našej požiadavke, aby sa urobila skutočná reforma dôchodkov, a to ústavným zákonom o dôchodkoch,” povedal. Strana SaS podľa neho trvá na tom, aby takýto ústavný zákon parlament prijal ešte pred novelou zákona o sociálnom poistení. „Ak nebude 90 hlasov na ústavný zákon, nebude ani rodičovský bonus,” zdôraznil. Ako spravodajca k návrhu Cmorej oznámil, že o návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa bude hlasovať až na konci aktuálnej schôdze.
Novela zákona o sociálnom poistení je podľa neho výsledkom veľmi krehkej dohody na znení, ktoré parlament dokáže posunúť do druhého čítania, aby návrh poslanci výrazne zmenili a stihli ďalší termín míľniku pre plán obnovy. „Tento zákon nepovažujeme za reformu, je to len povinné cvičenie pre získanie peňazí z plánu obnovy,” povedal ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi (Sme rodina).
Návrhom novely zákona o sociálnom poistení sa má na Slovensku zaviesť rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.