O post predsedu Európskeho parlamentu sa uchádza kvarteto kandidátov

Na post predsedu Európskeho parlamentu (EP) v druhej polovici aktuálneho volebného obdobia 2019 – 2024 kandidujú Malťanka Roberta Metsolová, Švédka Alice Kuhnkeová, Poliak Kosma Zlotowski a Španielka Sira Regová. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.
Orgán Európskej únie sídliaci vo francúzskom Štrasburgu nemá predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli. Ten sa však už tento mesiac neplánoval uchádzať o znovuzvolenie.
Kvarteto kandidátov sa prihovorí poslancom EP v utorok od 9:00, krátko pred prvým kolom voľby, ktorá by sa mala začať približne o 9:30. Jej výsledky budú známe o 11:00. Podľa rokovacieho poriadku EP je na zvolenie predsedu Európskeho parlamentu potrebná absolútna väčšina platných hlasov odovzdaných v tajnej voľbe, teda 50 % plus jeden hlas.
Ako uvádza tlačová správa, v prípade, že žiaden z kandidátov nebude zvolený v prvom kole voľby, tí istí alebo iní kandidáti môžu byť za rovnakých podmienok nominovaní do prípadného druhého kola, ktorého výsledky by v takom prípade zverejnili o 13:00.
V prípade potreby sa tento postup uplatní aj na tretie kolo hlasovania (výsledky o 16:30), ktoré sa uskutoční opäť za nezmenených podmienok. Ak predseda EP nebude zvolený ani v treťom kole, dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov v tomto kole postúpia do štvrtého kola (výsledky o 18:30), v ktorom zvíťazí kandidát s väčším počtom hlasov.
Zdroj: (SITA, dm;hb)
Odporúčané články

V rámci revitalizácie vstupu na Verejný cintorín v Košiciach pribudne na bývalej asfaltovej ploche 59 drevín, 29 z nich vysadia novým spôsobom.

Prednedávnom sme na našom facebookovom profile uverejnili anketu, v ktorej sme zisťovali názor Košičanov na parkovanie v Košiciach v sume 3 eurá na hodinu. Z ankety sa stala realita a mesto Košice na svojej oficiálnej stránke zverejnilo všeobecne záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzenom území mesta Košice, ktoré upravuje aj ceny parkovného.

Strana Hlas-SD tvrdí, že ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová nakúpila na MIRRI SR predražené vešiaky. Podľa ich slov nešlo o prvý takýto nákup.