O zvýšení platov zdravotníkov by sa malo rozhodnúť do šiestich mesiacov
Do pol roka by malo by známe rozhodnutie o zvýšení platov zdravotníckeho personálu. V Rádiu Expres v relácii Braňo Závodský naživo to dnes povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Ešte cez víkend v RTVS v diskusnej relácii Sobotné dialógy nechcel hovoriť o konkrétnom termíne.
Heger zdôraznil, že peniaze na platy bude potrebné nájsť každý rok, čo nebude jednoduché. Ak sa v zdravotníctve nenájdu úspory, tak sa podľa neho zvýši verejný dlh. Ročne by malo ísť do zdravotníctva navyše okolo 300 miliónov eur. Heger však tvrdí, že by malo ísť až o sumu približne 500 miliónov eur. O stavbe nemocnice na bratislavských Rázsochách sa podľa šéfa vlády rozhodne do dvoch mesiacov.
Podľa premiéra v stredu 9. februára by mali byť po rokovaní známe opatrenia pomoci pre ľudí, ktorí prepadli cez regulačnú sieť pri cenách energií. Ide napríklad o bytové domy, ktoré sa odpojili od centrálnych zdrojov tepla a inštalovali si vlastné kotly.
O raste inflácie Heger poznamenal, že vláda ju nevyrieši a je to otázka pre centrálne banky. Pripomenul, že inflácia stúpala pomalšie ako v okolitých krajinách, pretože Slovensko je v eurozóne. Zdôraznil, že vláda má zodpovedný prístup k verejným financiám, pretože občanov nechce nadmieru zadlžovať. Podotkol však, že ministri dostali za úlohu nájsť rezervy, aby sa ušetrené peniaze mohli využiť na výdavky súvisiace s pomocou pre ľudí.
Zdroj: (SITA, qq;isu)
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.