Obeťou dopravnej nehody bude osoba, ktorá zomrela pri nehode alebo do 30 dní po nej
Ako obeť dopravnej nehody bude evidovaná osoba, ktorá zomrela pri dopravnej nehode alebo na jej následky najneskôr do 30 dní po nehode.
Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Cieľom novely je prispôsobiť sa požiadavkám Európskej únie a príslušných komisií, ktoré sledujú a porovnávajú dáta o dopravných nehodách v rôznych členských štátoch. Podobná právna úprava existuje napríklad v Českej republike, Poľsku, Rakúsku alebo Nemecku. U nás platila lehota 24 hodín po nehode.
V prípade poškodenia cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia počas dopravného incidentu v takom rozsahu, že napriek poškodeniu plní svoju funkciu, nebude po novom udalosť kvalifikovaná ako nehoda, ale len škodová udalosť. Návrh do parlamentu predložili poslanci Miloš Svrček (Sme rodina), Lukáš Kyselica (OĽaNO) a Katarína Hatráková (nezaradená). Zmeny nadobudnú účinnosť od 1. januára 2023.
Zdroj: SITA, kh, vr
Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.