Oblak plynov zo sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma by nemal ovplyvniť kvalitu ovzdušia na Slovensku
Oblak plynov zo sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma v Atlantickom oceáne pri západnom pobreží Afriky by nemal ovplyvniť kvalitu ovzdušia na Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na sociálnej sieti na základe pozorovaní Atmosfere monitoring centre Copernicus potvrdil, že v priebehu dnešného dňa má nad územím Slovenska prejsť oblak plynov zo spomínanej sopky.
Priblížil, že oblak sa bude nachádzať v hornej vrstve troposféry, a preto by nemal ovplyvniť koncentrácie oxidu síričitého (SO2) v nižších vrstvách nad povrchom zeme. V súčasnosti je koncentrácia SO2 na celom Slovensku veľmi dobrá a zvýšené koncentrácie sa nepredpokladajú. Aktuálnu situáciu kvality ovzdušia je možné sledovať na webe SHMÚ.
„V období prechodu mraku nad naším územím sa nepredpovedá výrazne daždivé počasie, preto nepredpokladáme, že by tento mrak mohol ovplyvniť naše územie spadom kyslých zrážok,“ uviedol SHMÚ. Zároveň dodal, že v prípade zhoršenej situácie kvality ovzdušia informuje verejnosť cez média a vydá tiež výstrahy pred smogovou situáciou.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.