Oblasť kultúry by mala tohtoročné finančné prostriedky využiť aj na modernizáciu Krásnej Hôrky či Spišského hradu
Oblasť kultúry by mohla v roku 2022 získať viac ako 425 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 – 2024, ktorý zverejnila Hospodárska a sociálna rada SR na svojom webe. V rozpočte sú obsiahnuté výdavky na inštitúcie spadajúce pod Ministerstvo kultúry SR, na projekty zamerané na zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva či na podporu činnosti cirkví a náboženských spoločností.
V nadväznosti na výdavky v roku 2021 sú aj v tohtoročnom návrhu zabezpečené prostriedky na rekonštrukciu a modernizáciu Slovenskej národnej galérie (SNG), štátnej opery v Banskej Bystrici, hradu Krásna Hôrka či Spišského hradu. Na SNG by malo ísť 12 miliónov eur, na štátnu operu 2,4 milióna eur, na obnovu a revitalizáciu Krásnej Hôrky 15,6 milióna eur a na sanáciu havarijného stavu Spišského hradu 1,8 milióna eur.
Zohľadnené boli aj výdavky pre verejnoprávne inštitúcie, akými sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Tlačová agentúra SR (TASR), Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia či Fond na podporu kultúry národnostných menšín v oblasti kultúry. Z rozpočtu dostanú okolo 161 miliónov eur. Vo výdavkoch na RTVS v hodnote 112 miliónov eur je zahrnutá aj čiastočná kompenzácia výšky úhrad z dôvodu výpadku príjmov za úhradu služby verejnosti v sume osem miliónov eur.
Aj keď boli verejné výdavky Slovenska na kultúru v rokoch 2011 – 2019 porovnateľné až mierne vyššie oproti štátom Európskej únie (EÚ), oproti priemeru štátov Vyšehradskej štvorky (V4) zaostávajú. Priemerné výdavky krajín V4 však výrazne ovplyvňuje Maďarsko svojimi vysokými výdavkami.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.