Oblievači v krojoch nebudú
K veľkonočným sviatkom patrili v Košiciach dlhé roky oblievači v krojoch, ktorí chodili na povoze ťahanom koňmi podľa starodávnej tradície vyšibať a s vedrami vyoblievať dievčatá. Tentoraz však budú chýbať.
Šibači alebo kúpači sa regrutovali z členov folklórnych súborov. Práve im najviac záležalo na dodržiavaní tradícií. Opatrenia, ktoré sprevádzajú boj s pandémiou, im to však tohto roku nedovolia.
[article slug=”odporucaju-veriacim-aby-si-pokrmy-pozehnali-doma”][/article]Zostanú doma
V Košiciach boli krojovaní kúpači najmä zo súborov Železiar, Čarnica a Borievka, v Košickej Novej Vsi sú Škvarkare. Vedúci súborov tvrdia, že ich členovia tentoraz budú dodržiavať prijaté obmedzenia a nebudú chodiť na kúpačky. Zaručiť, že sa o to niekto na vlastnú päsť nepokúsi, síce nemôžu, ale svojim členom to určite neodporúčajú.
„Neverím, že by niekomu napadlo porušovať platné obmedzenia. Budeme to musieť proste vydržať,“ povedal nám vedúci Železiaru Vladimír Urban.
Tomáš Ondruš zo súboru Škvarkare si to dlhé roky sám organizoval. Tentoraz sa tiež disciplinovane podriadi vládnym nariadeniam a na Veľkonočný pondelok zostane doma.
[ad][/ad]Umŕtvená činnosť
Podľa Jána Vajdu z Borievky sa to u nich ani nemusí riešiť: „My sme vysokoškolský súbor a keďže v súčasnosti je vyučovanie prerušené a študenti sú doma, v mestách od Svidníka až po Liptovský Mikuláš, je situácia jasná a nemusíme nikoho ani upozorňovať.“ V rovnakom duchu nám odpovedal aj Marián Baloga zo súboru Čarnica.
Nielen veľkonočné zvyky, ale vôbec celá činnosť folklórnych súborov na všetkých úrovniach je doslova umŕtvená. Pre zanietencov to nie je ľahká situácia, veria však, že aj s pomocou dodržiavania nariadení počas Veľkej noci sa to čo najrýchlejšie podarí zvládnuť a k „čapašom“, ktoré im už chýbajú, sa budú môcť vrátiť.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.