Obrovský ÚSPECH: KOŠICKÉ univerzity predstavili revolučný VYNÁLEZ (FOTO)
Košické univerzity a súkromná firma predstavujú revolučnú prietokovú batériu s viacerými výhodami.
PRVÁ SVOJHO DRUHU NA SLOVENSKU
Dve významné košické univerzity, Ústav chemických vied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (SjF TUKE), spoločne so slovenskou firmou INO-HUB Energy úspešne vyvinuli a otestovali prietokovú batériu. Ide o prvú batériu svojho druhu na Slovensku, ktorá ponúka revolučný prístup k skladovaniu elektrickej energie s mnohými výhodami.
Výsledkom tejto plodnej spolupráce a spoločného výskumu je funkčná prietoková batéria s kapacitou 80 kilowatthodín (kWh). Táto batéria bola nainštalovaná koncom minulého roka v Kysuckom Novom Meste, kde sa plánuje sériová výroba od roku 2026. O tomto inovačnom kroku informovali zapojení partneri vo štvrtok (18. januára) v Košiciach.
EKOLOGICKEJŠIE A BEZPEČNEJŠIE
V súčasnosti sa v Európe a vo svete inštaluje mnoho lítiových (LFP) stacionárnych batériových úložísk. Odborníci však predpokladajú, že tieto by čoskoro mohli byť nahradené prietokovými technológiami, ktoré sú nielen ekologickejšie, ale aj bezpečnejšie a majú dlhšiu životnosť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dobrá správa pre podnikateľov a začínajúce STARTUPY: V Košiciach majú vlastný Campus
Generálny riaditeľ INO-HUB Energy, Rudolf Sihlovec, uviedol: “Výsledky nášho spoločného bádania sú postavené práve na tejto perspektívnej technológii, ktorá bude o približne päť rokov hrať v skladovaní elektrickej energie prím.” Životnosť novej batérie podľa neho dosahuje až 20 rokov, a to nielen s výrazným znížením závislosti od dodávateľov komponentov z Ázie, ale tiež s výhodou, že sa stane dôležitou súčasťou európskeho dodávateľského rámca.
Galéria
Na spoločnom výskume sa podieľali okrem firmy aj Ústav chemických vied UPJŠ a Strojnícka fakulta TUKE. Navrhovanie, optimalizácia a testovanie, ktoré vyústilo do finálnej podoby batérie, trvalo desať mesiacov. Obe univerzity vyzdvihujú význam spolupráce so súkromným sektorom, ktorá umožňuje lepšie prepojenie vedy s výskumom v oblasti batériových systémov a prínos nových tém do vzdelávacích plánov. Vedúca laboratória RFB technológie na UPJŠ, Andrea Straková Fedorková, zdôraznila: “Pre študentov je veľmi dôležité vidieť priamu aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Je rozdiel pracovať s malým laboratórnym článkom a s veľkým priemyselným.”
(tm, UPJŠ)
Odporúčané články
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.