Obrovský ÚSPECH: KOŠICKÉ univerzity predstavili revolučný VYNÁLEZ (FOTO)
Košické univerzity a súkromná firma predstavujú revolučnú prietokovú batériu s viacerými výhodami.
PRVÁ SVOJHO DRUHU NA SLOVENSKU
Dve významné košické univerzity, Ústav chemických vied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (SjF TUKE), spoločne so slovenskou firmou INO-HUB Energy úspešne vyvinuli a otestovali prietokovú batériu. Ide o prvú batériu svojho druhu na Slovensku, ktorá ponúka revolučný prístup k skladovaniu elektrickej energie s mnohými výhodami.
Výsledkom tejto plodnej spolupráce a spoločného výskumu je funkčná prietoková batéria s kapacitou 80 kilowatthodín (kWh). Táto batéria bola nainštalovaná koncom minulého roka v Kysuckom Novom Meste, kde sa plánuje sériová výroba od roku 2026. O tomto inovačnom kroku informovali zapojení partneri vo štvrtok (18. januára) v Košiciach.
EKOLOGICKEJŠIE A BEZPEČNEJŠIE
V súčasnosti sa v Európe a vo svete inštaluje mnoho lítiových (LFP) stacionárnych batériových úložísk. Odborníci však predpokladajú, že tieto by čoskoro mohli byť nahradené prietokovými technológiami, ktoré sú nielen ekologickejšie, ale aj bezpečnejšie a majú dlhšiu životnosť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dobrá správa pre podnikateľov a začínajúce STARTUPY: V Košiciach majú vlastný Campus
Generálny riaditeľ INO-HUB Energy, Rudolf Sihlovec, uviedol: “Výsledky nášho spoločného bádania sú postavené práve na tejto perspektívnej technológii, ktorá bude o približne päť rokov hrať v skladovaní elektrickej energie prím.” Životnosť novej batérie podľa neho dosahuje až 20 rokov, a to nielen s výrazným znížením závislosti od dodávateľov komponentov z Ázie, ale tiež s výhodou, že sa stane dôležitou súčasťou európskeho dodávateľského rámca.
Galéria
Na spoločnom výskume sa podieľali okrem firmy aj Ústav chemických vied UPJŠ a Strojnícka fakulta TUKE. Navrhovanie, optimalizácia a testovanie, ktoré vyústilo do finálnej podoby batérie, trvalo desať mesiacov. Obe univerzity vyzdvihujú význam spolupráce so súkromným sektorom, ktorá umožňuje lepšie prepojenie vedy s výskumom v oblasti batériových systémov a prínos nových tém do vzdelávacích plánov. Vedúca laboratória RFB technológie na UPJŠ, Andrea Straková Fedorková, zdôraznila: “Pre študentov je veľmi dôležité vidieť priamu aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Je rozdiel pracovať s malým laboratórnym článkom a s veľkým priemyselným.”
(tm, UPJŠ)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.