Obvinený vyšetrovateľ Ján Č. žaluje Borisa Kollára

Obvinený vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Č. žaluje predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) za slová o „čurillovskej mafii“. Žiada ospravedlnenie a 100-tisícové odškodné. Informoval o tom portál Aktuality.sk.
„Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‚čurillovská’, a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,“ vyhlásil Kollár 17. septembra, teda pár dní po tom, ako inšpekcia obvinila a zadržala štvoricu policajtov z tímu Očistec. Medzi nimi bol aj dlhoročný vyšetrovateľ NAKA Ján Č. Práve jeho meno použil šéf Sme rodina ako označenie pre spomínanú „mafiu“.
„K sume sme dospeli v prvom rade na základe konkrétnych okolností tohto prípadu, ktoré priamo zvyšujú intenzitu poškodenia dobrého mena nášho klienta. Tieto okolnosti sú dané tým, kto, čo, o kom, kde, kedy a akým spôsobom povedal. Rovnako sme sa riadili aj súdnou praxou v porovnateľných prípadoch. Náš klient túto žalobu nepodal preto, aby získal majetkový prospech pre seba, takže prípadnú priznanú sumu po odpočítaní nákladov venuje na dobročinný účel,“ vysvetlil advokát obvineného policajti Peter Kubina.
Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Pavla Sch. z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Ján Č., Pavol Ď., Milan S. a Štefan M. sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti. Ján Č. a Pavol Ď., ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci. Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Pavla Ď. sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 31. marca do 4. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Za obcou Trebejov v Košickom kraji došlo k vážnej kolízii motocykla a osobného auta. Nehoda, pri ktorej bol zranený motorkár, si vyžiadala okamžitý zásah záchranných zložiek vrátane leteckej záchrannej služby.