Obvinený vyšetrovateľ Ján Č. žaluje Borisa Kollára

Obvinený vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Č. žaluje predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) za slová o „čurillovskej mafii“. Žiada ospravedlnenie a 100-tisícové odškodné. Informoval o tom portál Aktuality.sk.
„Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‚čurillovská’, a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,“ vyhlásil Kollár 17. septembra, teda pár dní po tom, ako inšpekcia obvinila a zadržala štvoricu policajtov z tímu Očistec. Medzi nimi bol aj dlhoročný vyšetrovateľ NAKA Ján Č. Práve jeho meno použil šéf Sme rodina ako označenie pre spomínanú „mafiu“.
„K sume sme dospeli v prvom rade na základe konkrétnych okolností tohto prípadu, ktoré priamo zvyšujú intenzitu poškodenia dobrého mena nášho klienta. Tieto okolnosti sú dané tým, kto, čo, o kom, kde, kedy a akým spôsobom povedal. Rovnako sme sa riadili aj súdnou praxou v porovnateľných prípadoch. Náš klient túto žalobu nepodal preto, aby získal majetkový prospech pre seba, takže prípadnú priznanú sumu po odpočítaní nákladov venuje na dobročinný účel,“ vysvetlil advokát obvineného policajti Peter Kubina.
Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Pavla Sch. z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Ján Č., Pavol Ď., Milan S. a Štefan M. sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti. Ján Č. a Pavol Ď., ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci. Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Pavla Ď. sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články

Symbolickým poklepaním základného kameňa na obratisku Važecká a podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku z eurofondov sa dnes oficiálne začalo s dlho očakávanou modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom.

Známe košické kúpalisko Triton je mimo prevádzky od roku 2018. Mesto Košice zisťuje záujem mestskej časti (MČ) Juh o areál. Hlavným problémom v danej lokalite je, že pozemky pod areálom, ale nie sú vo vlastníctve mesta Košice. Ako objasnila pre agentúru SITA starostka tejto košickej mestskej časti Anna Súkeníková, kúpalisko v minulosti prevádzkoval Podnik služieb MČ Juh.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.