Ochranári apelujú na ľudí, aby nepoužívali zábavnú pyrotechniku
Pre operence či iné voľne žijúce živočíchy a domáce zvieratá je pyrotechnika nebezpečná a spôsobuje im nevýslovný strach. Zvuky pri odpaľovaní pyrotechniky môžu dosahovať až 150 decibelov. Združenie Ochrana dravcov na Slovensku preto apeluje na iné spôsoby zábavy, ktoré nemajú negatívny vplyv na život okolo.
„Denné druhy vtáctva v noci odpočívajú. Potrebujú šetriť drahocennú energiu a cez deň si zohnať potravu. Vyrušenie v podobe svetelných a zvukových efektov je stres, operence môžu dokonca prísť o život. V mrazivých dňoch je každá strata energie mimoriadne nebezpečná. Ohrozené sú i nočné druhy, napríklad sovy, keďže s pyrotechnikou sa začína už počas dňa,“ tvrdí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Podľa ochranárov sa veľa zvierat po novoročných oslavách vytratí zo svojich lokalít. Splašené a dezorientované vtáctvo pritom počas ohňostrojov naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť. „Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici,“ doplnil Veselovský.
Ochranári preto odporúčajú použiť namiesto ohňostrojov jemnejšie alternatívy, ako napríklad prskavky či sviečky, ktorými sa eliminuje nielen hluk, ale aj toxické látky v životnom prostredí. Alternatívou pre tých, ktorí sa pyrotechniky nevedia vzdať, môže byť aj taká, ktorá má len malý dosah a minimálnu hlučnosť. Za nebezpečné sú považované aj lampióny šťastia. Ochranári odporúčajú využívať pyrotechniku len tam, kde sa zvieratá nevyskytujú a tiež radia aspoň deň pred Silvestrom odstrániť všetky krmidlá a iné lákadlá pre zvieratá.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.