Očkovací kalendár sa v novom roku zmení
Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny. Úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR).
Prvá dávka sa naďalej bude aplikovať v 15. až 18. mesiaci života, spresní sa však vek jej podania, a to najskôr prvý deň 15. mesiaca života.
Podľa novej očkovacej schémy budú deti po novom očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v piatom roku života, aktuálne je to v 11. roku života.
„Týmto krokom sa zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch, posilní sa aj ochrana zdravia detí,“ komentovalo takéto opatrenie ministerstvo zdravotníctva.
Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú v piatom roku života očkované napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie či Španielska. Úprava očkovacej schémy vychádza z odporúčania pracovnej skupiny pre imunizáciu po zhodnotení laboratórnych výsledkov Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018.
Tie ukázali, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24 percenta, avšak vo vekovej skupine päť- až deväťročných detí je to 93,46 percenta.
[ad][/ad]Nové očkovacie postupy
Deťom, ktoré budú mať v roku 2020 viac ako päť rokov, teda deťom narodeným od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015, bude druhá dávka očkovacej látky proti MMR podaná podľa starej schémy v 11. roku života. Až do roku 2025 sa teda budú v rámci jedného roka očkovať proti MMR deti v 15. až 18. mesiaci života a deti, ktoré majú päť a 11 rokov. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. až 18. mesiaci a v piatom roku života.
Súčasťou novely vyhlášky sú od 1. januára 2020 aj očkovacie postupy pre povinné očkovanie vykonávané v inom veku a intervale, ktoré v súčasnosti upravuje odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Dôvodom je lepšia aplikovateľnosť v praxi. K posunutiu termínov a nedodržaniu očkovacej schémy môže dôjsť nielen z dôvodu zdravotných kontraindikácií očkovania, ale i odmietania rodičov alebo očkovania detí narodených v iných krajinách, postupujúcich podľa iných odporúčaní.
Novela vyhlášky upravuje aj odporúčanie proti infekciám spôsobeným ľudským papilomavírusom (HPV) a postup očkovania novorodencov, ktorých matky majú hepatitídu, proti vírusovému zápalu pečene.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.