Od augusta sa sprísňujú tresty za prekročenú rýchlosť a telefonovanie za volantom
Od 1. augusta musia vodiči počítať s prísnejšími trestami za prekročenie povolenej rýchlosti alebo telefonovanie za volantom. Ako totiž pripomína Ministerstvo vnútra SR, účinnosť nadobúda novela zákona o cestnej premávke, ktorej cieľom je podľa rezortu posilniť bezpečnosť na cestách.
V prípade prekročenia povolenej rýchlosti ostávajú zachované aktuálne výšky ukladaných najprísnejších pokút, teda v blokovom konaní od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní od 500 do 1 000 eur. Ak však vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov, konkrétne v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac, bude možné mu uložiť aj zákaz šoférovať.
V prípade telefonovania za volantom bez vybavenia „hands free“ sa horné hranice pokút v blokovom konaní zvýšia zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz šoférovať a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. „Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.
Ministerstvo v tejto súvislosti uvádza, že za obdobie prvých piatich mesiacov roka 2022 zistili policajti dopravnej polície v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155-tisíc porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré vybavili na mieste v blokovom konaní alebo postúpili na správne konanie. Za rok 2021 zaznamenali spolu viac ako 332-tisíc porušení pravidiel.
Zdroj: (SITA, sa;mt)
Odporúčané články
Vychutnajte si tento jesenný recept v plnej kráse s lahodným tekvicovým risottom, ktoré spája krémovú textúru a bohatú chuť so špenátom a parmezánom. Tento recept vám prinesie na stôl harmóniu chutí, ktorá sa hodí na slávnostné večere, ale aj na bežný deň, keď si chcete dopriať niečo výnimočné.
Prípady známe ako spiking, pri ktorých sú ľuďom do nápojov nepozorovane pridávané drogy, sa už neobmedzujú len na filmové scenáre, ale stávajú sa realitou aj na Slovensku.
Minister vnútra Šutaj Eštok včera započal svoju cestu po Košickom kraji, kde sa stretáva s obyvateľmi a zaoberá sa ich problémami. Dnes pokračuje ďalej, pričom deň otvoril na Vinianskom jazere. So svojim tímom sa zúčastnil turnaja v plážovom volejbale.