Od augusta tohto roka sa zadefinujú pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť
Od augusta tohto roka sa na Slovensku zadefinujú pojmy dlhodobá zdravotná starostlivosť a paliatívna zdravotná starostlivosť. Činnosť zariadení sociálnej pomoci sa doplní aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť. Zariadenia sociálnej pomoci, ktoré majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, budú povinné oznamovať údaje potrebné pre monitorovanie dostupnosti, efektívnosti a kvality dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá nadobudne účinnosť od 1. augusta tohto roka.
Na zabezpečenie poskytovania dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti sa úhrada za tieto činnosti zadefinuje v cenovom opatrení formou pevných cien pre jednotlivých poskytovateľov. Tieto sumy sa budú uhrádzať z verejného zdravotného poistenia, a to počas dvojročného obdobia zberu údajov nevyhnutne potrebných na monitorovanie, vyhodnotenie kvality a dostupnosti tejto starostlivosti. „Dočasnou reguláciou cien tejto starostlivosti sa zabezpečí nielen motivácia pre poskytovateľov na vytváranie zdravotníckych zariadení na poskytovanie tejto starostlivosti, ale predovšetkým sa zvýši jej dostupnosť pre osoby, ktoré sú na túto zdravotnú starostlivosť odkázané,” tvrdí rezort zdravotníctva. Predpokladá, že počas dvojročného obdobia získa dostatočné a relevantné údaje o dostupnosti dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku a na základe toho upraví spôsob jej financovania bez potreby regulácie.
Novelou zákona sa má zabezpečiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti pre osoby, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v domácom alebo v inom prirodzenom prostredí, v ktorom sú tieto osoby umiestnené. „Na zvýšenie kvality a lepšej koordinácie zdravotnej starostlivosti a predchádzaniu opakovaných hospitalizácií sa stanovuje povinnosť pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zbierať zákonom určené údaje v anonymizovanej podobe,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Tieto údaje budú poskytovatelia predkladať zdravotnej poisťovni a zdravotná poisťovňa ich poskytne Ministerstvu zdravotníctva SR so zámerom monitorovať a vyhodnotiť kvalitu a dostupnosť tejto starostlivosti.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.