Od januára sa spustí zálohovanie plastových obalov: TAKTO to bude vyzerať
Od 1. januára 2022 čaká Slovákov veľká zmena pri triedení. Po novom by sa mali prázdne fľaše a plechovky vrátiť do obehu prostredníctvom zálohového systému. Cieľom projektu je znížiť množstvo plastových obalov v prírode a docieliť vyššiu úroveň triedenia.
Podľa MŽP SR sa na Slovensku ročne spotrebuje až 818 miliónov kusov nápojov, z čoho sa však podarí vyseparovať len približne 62%. Jednou z možností ako sa k cieľu efektívne dopracovať je práve pripravovaný systém zálohovania plastových a hliníkových obalov. “Tieto dva druhy odpadu sú nočná mora slovenskej prírody a vôbec verejných priestorov. Zálohovací systém je pre slovenské pomery jediná záchrana,” povedal minister životného prostredia Ján Budaj. Projekt sprevádza kampaň Slovensko zálohuje, ktorú podporili aj viaceré známe osobnosti.
Ako bude zálohovanie fungovať?
Pri nákupe obalov od nápojov sa zaplatí záloha 15 centov. Po konzumácii zákazník prinesie prázdne obaly naspäť do obchodu. Pre obdržanie zálohy musí byť vrátený obal nepoškodený a nepokrčený, a špeciálny kód na obale čitateľný. Vrátené obaly sa potom prevezú do triediaceho centra, odkiaľ poputujú na spracovanie. Následne sa z nich vyrobia nové obaly na opätovné použitie.
Ktoré nápoje sa môžu zálohovať?
Zálohovať sa môžu všetky plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 až 3 litre. Medzi zálohované nápoje nepatria sirupy, mliečne a rastlinné nápoje, tetrapaky, sklené fľaše, či nápoje s viac ako 15% alkoholu. Vrátiť sa môžu len fľaše a plechovky označené špeciálnym kódom registrovaným v zálohovom systéme a so symbolom Z (Zálohované). Takéto obaly sa budú postupne dostávať na trh od januára 2022, čiže staršie fľaše nebude možné vrátiť.
Kde sa budú dať obaly odovzdať?
V akejkoľvek predajni s potravinami. Podľa zákona bude povinnosťou každej prevádzky väčšej ako 300m2 vlastniť zberný automat (takzvaný zálohomat). V prípade menších potravín sa prevezmú ručne za pomoci skenera, napríklad pri pokladni.
Ako sa na zmeny pripravujú Košice?
Mnohé mestá skúšali zálohovanie ešte pred blížiacimi sa zmenami. Patria medzi ne aj niektoré prevádzky v Košiciach, ktoré spustili testovacie zálohovacie systémy. Košičania tak mali príležitosť si vyskúšať systém v predstihu. Jednotlivé obchody zodpovedajú za inštaláciu odberných automatov do svojich prevádzok a prípravu personálu, aby bol proces pre spotrebiteľa čo najkomfortnejší.
Zdroj: (ML)
Odporúčané články
Steel Aréna v Košiciach prechádza najrozsiahlejšou rekonštrukciou od svojho otvorenia v roku 2006, pričom práce aj naďalej napredujú. V polovici augusta sa začala dôležitá fáza projektu – betonáž ľadovej plochy. Tento nový betónový povrch už ukrýva viac ako 25 kilometrov chladiarenských rúr, čo je dôležitý krok k modernizácii celej haly.
Včera večer, krátko po 22:00 hod. došlo na Baltickej ulici v Košiciach k reťazovej dopravnej nehode, ktorú spôsobil 34-ročný vodič osobného automobilu Renault Megane. Muž smeroval na Južnú triedu, avšak podľa predbežných informácií nevenoval riadeniu dostatočnú pozornosť. Následkom toho narazil prednou časťou svojho vozidla do zadnej časti zaparkovanej Škody Fabia.
Tento víkend sa v Košiciach uskutočnia automobilové preteky Race Jahodná 2024, ktoré si vyžiadajú dočasné obmedzenia v cestnej premávke a zmeny v mestskej hromadnej doprave (MHD).