Od stredy sa sprísňuje režim pri vstupe na Slovensko z rizikových krajín

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydal novú vyhlášku ohľadom sprísneného režimu pri vstupe na Slovensko z rizikových krajín. Vyhláška má začať platiť od stredy (1. decembra) a vydaná bola ako reakcia na nový variant koronavírusu Omikron.
Od stredy Slovensko zavádza 14-dňovú, respektíve 8-dňovú karanténu po príchode na Slovensko. Absolvovať ju budú musieť všetci tí, ktorí boli za posledných 14 dní v týchto rizikových krajinách:
- Juhoafrická republika
- Botswana
- Namíbia
- Lesotho
- Eswatini (Svazijsko)
- Mozambik
- Zimbabwe
- Izrael
- Hongkong
- Seychely.
Pre osoby, ktoré navštívia tieto krajiny, po príchode na Slovensko nebudú platiť žiadne výnimky. Karanténu budú musieť absolvovať aj zaočkovaní či prekonaní, vrátane všetkých členov domácnosti. Po príchode na Slovensko sú ľudia povinní registrovať sa na eHranici na stránke korona.gov.sk. Následne sa izolujú doma alebo v akomkoľvek karanténnom zariadení.
Ukončenie karantény
Karanténa sa môže ukončiť po 2 vykonaných PCR testoch, pričom prvý odpoved má byť vykonaný v prvý deň izolácie a druhý odpoved má byť vykonaný ôsmy deň izolácie. Bez absolvovania testu sa karanténa v prípade bezpríznakového priebehu ukončí na 14. deň po vstupe na Slovensko.
V prípade, že budú mať oba PCR testy negatívny výsledok, karanténa sa skončí negatívnym výsledkom druhého testu iba v prípade, že sa za posledné tri dni karantény neobjavili žiadne príznaky ochorenia. Ak by sa však v posledných troch dňoch izolácie objavil niektorý z príznakov ochorenia Covid-19, o ďalšom postupe rozhodne lekár. Pri pozitívnom výsledku ostáva nakazený izolovaný najmenej 10 dní od odberu vzorky. Karanténa sa následne ukončí na základe príznakov počas posledných troch dní.
Deti, do 12 rokov a 2 mesiacov, nemusia absolvovať PCR testy a karanténu môžu ukončiť dňom, ktorým sa končí karanténa ostatným príslušníkom domácnosti.

Zdroj: (UVZSR, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Na celkovo siedmich materských školách (MŠ) v našom meste sa v uplynulom roku dokončili projekty ich modernizácie a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces najmenších obyvateľov mesta. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal zmluvu, na základe ktorej preplatí Slovenská inovačná a energetická agentúra mestu 763 785 eur. Stane sa tak po schválení výsledkov kontroly, ktorá sa dokončuje v týchto dňoch.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.