Od vypuknutia vojny na Ukrajine už uplynul rok
Dnes (24. 2.) je to presne rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu v dĺžke približne 97,8 kilometra, vojna sa našej krajiny od prvého dňa dotýkala príchodom utečencov.

Slovensko pomáhalo medzi prvými
Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré po vypuknutí vojny na Ukrajine aktivovali štatút dočasného útočiska. Prioritou bolo podľa rezortu vnútra zaistenie núdzového ubytovania či stravy. Významnú úlohu pri pomoci tisíckam ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, zohrali podľa ministerstva aj mimovládne organizácie.

Aj samotné ministerstvo poskytuje humanitárnu pomoc smerom na Ukrajinu. „Prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie bol v Haniske pri Košiciach zriadený logistický HUB, ktorý prepravil materiál zasielaný aj inými členskými štátmi v hodnote 48 223 910, 80 eur,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR. Doplnilo, že vďaka tomu bolo možné poskytnúť Ukrajine materiálno-technické vybavenie. Išlo napríklad o elektrocentrály, stavebný materiál, ale aj osobné ochranné pomôcky, zdravotné pomôcky, oblečenie či hnojivá.
>>> KLIKNI PRE VIAC FOTO <<<

Tím KOŠICE: DNES ONLINE sa v minulom roku osobne vybral na Ukrajinu aj s humanitárnou pomocou. Počas toho pripravil niekoľko rozhovorov priamo s Ukrajincami o vtedajšej aktuálnej situácii v ich krajine. Všetky rozhovory nájdete na našom Facebooku.
Zdroj: SITA (kh, kl, sa, ab, ns)
Odporúčané články

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach na svojom zasadnutí 26. júna 2025 rozhodlo o viacerých významných témach ovplyvňujúcich život v meste. Poslanci schválili nový územný plán mesta, zvýšenie cestovného v MHD i vyhlásenie na obranu 17. novembra ako dňa pracovného pokoja. V rovnaký deň podporili aj návrat busty Cecilie Gonzagy do Levoče.

V posledné dni školského roka si verejnosť opäť bude môcť pozrieť modelové koľajisko Železnično-modelárskeho klubu Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) v Košiciach. Ako priblížil vedúci klubu Martin Balkovský, majú za sebou polstoročie fungovania.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.