Od vypuknutia vojny na Ukrajine už uplynul rok
Dnes (24. 2.) je to presne rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu v dĺžke približne 97,8 kilometra, vojna sa našej krajiny od prvého dňa dotýkala príchodom utečencov.
Slovensko pomáhalo medzi prvými
Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré po vypuknutí vojny na Ukrajine aktivovali štatút dočasného útočiska. Prioritou bolo podľa rezortu vnútra zaistenie núdzového ubytovania či stravy. Významnú úlohu pri pomoci tisíckam ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, zohrali podľa ministerstva aj mimovládne organizácie.
Aj samotné ministerstvo poskytuje humanitárnu pomoc smerom na Ukrajinu. „Prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie bol v Haniske pri Košiciach zriadený logistický HUB, ktorý prepravil materiál zasielaný aj inými členskými štátmi v hodnote 48 223 910, 80 eur,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR. Doplnilo, že vďaka tomu bolo možné poskytnúť Ukrajine materiálno-technické vybavenie. Išlo napríklad o elektrocentrály, stavebný materiál, ale aj osobné ochranné pomôcky, zdravotné pomôcky, oblečenie či hnojivá.
>>> KLIKNI PRE VIAC FOTO <<<
Tím KOŠICE: DNES ONLINE sa v minulom roku osobne vybral na Ukrajinu aj s humanitárnou pomocou. Počas toho pripravil niekoľko rozhovorov priamo s Ukrajincami o vtedajšej aktuálnej situácii v ich krajine. Všetky rozhovory nájdete na našom Facebooku.
Zdroj: SITA (kh, kl, sa, ab, ns)
Odporúčané články
Nemocnica v Šaci bije na poplach kvôli nedostatku darcov krvi. Aktuálne najviac chýbajú darcovia s krvnou skupinou 0 Rh negatív a A Rh negatív.
Väčšina poslancov košickej mestskej časti Staré Mesto obviňuje starostu Igora Petrovčika zo šikany aj cenzúry. Starostovi vyčítajú porušovanie právomocí, ale aj šikanu a stagnáciu projektov mestskej časti. Jeho správanie označili za autoritárske a neprípustné v demokratickej spoločnosti.
V Košiciach je naplánované rozšírenie sociálnych a zdravotných služieb, poskytujúce lepšiu starostlivosť tým, ktorí to najviac potrebujú. S pomocou Strediska sociálnej pomoci mesta Košice (SSPmK) by sa mal na druhom poschodí Zariadenia pre seniorov, na Garbiarskej ulici vybudovať nový hospic. Tento projekt má priniesť dôstojnú starostlivosť pacientom s nevyliečiteľnými ochoreniami, čím im zabezpečí pokojné a dôstojné posledné chvíle života.