Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zruší maximálna výška náhradného výživného
Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zruší maximálna výška náhradného výživného od štátu. Vyplýva to z novely zákona o náhradnom výživnom, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka. Štátne náhradné výživné môže v súčasnosti dosiahnuť najviac 3,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, aktuálne 368,37 eura. Zruší sa aj testovanie príjmu ako jedna z podmienok nároku na náhradné výživné.
Náhradné výživné, ktoré sa poskytuje oprávneným osobám, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok, sa zvýši z 30 percent sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 29,87 eura, na 0,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, v súčasnosti na 69,69 eura. Touto zmenou sa finančne podporí približne 1 000 detí, ktoré už aktuálne poberajú takéto náhradné výživné a súčasne v systéme pribudne zhruba 1 700 ďalších detí, ktoré majú sirotský dôchodok nižší ako 70 eur.
Oprávnená osoba bude môcť požiadať o náhradné výživné ihneď po podaní návrhu na vykonanie exekúcie. V súčasnosti musí oprávnená osoba čakať na uplynutie dvoch mesiacov od podania návrhu na vykonanie exekúcie, kým si môže uplatniť nárok na náhradné výživné. Náhradné výživné sa bude po novom poskytovať odo dňa úmrtia rodiča, a nie až odo dňa podania žiadosti, ako je to v súčasnosti. Zamedzí sa tak súčasnému stavu, keď dieťa po úmrtí rodiča za obdobie približne dvoch mesiacov nedostáva žiadnu finančnú podporu od štátu.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.