Od začiatku roka sa koronavírusom nakazilo takmer 465-tisíc ľudí, 98% z nich nebolo zaočkovaných
Od 1. januára 2021, kedy sa na Slovensku začalo očkovať proti ochoreniu COVID-19, do konca júla bolo na koronavírus pozitívnych celkom 464 475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9 181 ľudí, čiže necelé 2 %.
Z toho prvou dávkou bolo očkovaných 6 953 osôb, čo predstavuje 1,5 %, druhou dávkou 2 084, teda 0,45 %. Pri 144 prípadoch nebol zistený počet dávok. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Prvou dávkou očkovania proti COVID 19 bolo ku koncu júla zaočkovaných celkom 2 207 977 osôb. V tejto skupine sa zaznamenalo celkom 6 953 prípadov ochorení, to znamená u 0,32 % očkovaných prvou dávkou. Druhou dávkou bolo očkovaných 1 970 254 osôb, u ktorých sa zaznamenalo celkom 2 084 ochorení, čo predstavuje 0,11 %. V 213 prípadoch nebol počet dávok udaný. Deväť osôb bolo pozitívnych po podaní jednodávkovej vakcíny.
„Ak zoberieme do úvahy len ochorenia u tých, ktorí majú odstup od druhého očkovania viac ako 14 dní, a po podaní jednodávkovej vakcíny, teda tých, u ktorých sa očakáva najvyššia efektivita ochrany, takýchto prípadov bolo celkom 1 229, čiže 0,09 %,“ zdôraznila Mária Avdičová z Regionálneho ÚVZ v Banskej Bystrici. Hlavný hygienik SR Ján Mikas podotkol, že na Slovensku už dominuje delta variant a počet pozitívnych prípadov pozvoľna rastie. „Je dôležité, aby sme sa chránili všetkými dostupnými spôsobmi. Najefektívnejšou ochranou pred ochorením COVID-19, ale aj pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou, je však očkovanie, ktoré je v súčasnosti dostupné pre každého,“ dodal.
Zdroj: (SITA, kh;mhu)
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.