Odborári dnes začali ostrý štrajk. Vynechá MHD aj nasledujúce dni? (FOTO)
Štrajku, ktorý začal v utorok (14. 2. 2023) o 9:00 hodine ráno pred pobočkou Dopravného podniku mesta Košice na Bardejovskej ulici, sa zúčastnili zamestnanci DPMK a zástupcovia odborárov.
Ako uviedol predseda Základnej odborovej organizácie vodičov MHD pri DPMK, Ivan Horváth, odborári od mesta žiadajú spravodlivé ohodnotenie zamestnancov: ,,Chceme žiť ako slušní ľudia v tejto republike.“
Roky len počúvajú, ale peniaze nevidia
Ivan Horváth pre našu redakciu uviedol, že odborári štrajkujú pre zachovanie mestskej hromadnej dopravy v Košiciach, minimálne v súčasnom rozsahu, pričom sa nebránia zmenám v linkovom vedení. Rovnako tak štrajkujú za spravodlivé ohodnotenie počas inflácie a zvyšovania cien a za kvalitnú a zaujímavú mestskú hromadnú dopravu, ,,pretože roky počúvame, aká je doprava nekvalitná a to nie je z dôvodu, že by sme ju nechceli robiť, ale stále je tento podnik nedofinancovaný,” doplnil.
Dopravný podnik žiada mesto o 10 miliónov eur na dofinancovanie. V návrhu rozpočtu mesta je pre DPMK na tento rok vyčlenených 26 miliónov eur, dopravný podnik žiada 36 miliónov eur.
Mohlo by vás zaujímať: Od utorka nebude jazdiť MHD v Košiciach, ľudia sa musia pripraviť
Štrajku sa zúčastnilo 100% zamestnancov, ktorí majú na starosti koľajovú dopravu, vo výške 95,6% zastrešovali štrajkujúci autobusovú dopravu, pričom Horváth dodal, že v tom čase pracovali v teréne len štyria vodiči.
Galéria
Mohlo by vás zaujímať: Takto sa počas štrajku dostanete do centra mesta
Primátor DPMK neignoruje, je v Bratislave
Primátor Jaroslav Polaček sa z dôvodu služobnej cesty štrajku nezúčastnil. Na mieste bol však prítomný hovorca mesta Košice, Dušan Tokarčík. ,,Primátor je dnes na dlhodobo plánovanej služobnej ceste v Bratislave, má tam množstvo pracovných stretnutí, veríme, že to prinesie nejaký efekt a výhody pre Košičanov a Košice,” informoval hovorca mesta.
Dodáva, že primátor určite neignoruje zamestnancov a mesto dostalo prvé oficiálne pozvanie iba včera (13. 2.) večer, pričom sa vedenie mesta tohto stretnutia určite zúčastní a bude sa snažiť konštruktívnym dialógom celú situáciu vyriešiť.
Mesto Košice sa včera (13. 2.) verejne vyjadrilo, že ,,do dnešného dňa nepozná ich presné požiadavky, pričom nedostalo žiadne oficiálne zdôvodnenie štrajku ani pozvánku na stretnutie s vedením Dopravného podniku alebo s odborármi.”
Odborári na dnešnom štrajku na túto informáciu reagovali a sú rozhodnutí odniesť pozvánku primátorovi osobne. ,,Ak neprijal pozvánku všeobecnú, pôjdeme mu ju zaniesť všetci,” uviedla na dnešnom proteste Marta Brodzianska, predsedníčka Integrovaného odborového zväzu (IOZ).
Bude štrajk pokračovať?
Dnes (14. 2.) sa teda uskutoční rozhodujúce stretnutie odborárov s poslancami a zástupcami mesta Košice. Na tomto stretnutí sa rozhodne, či odborári budú v štrajku pokračovať alebo sa obe strany dohodnú. Pokiaľ nedôjde k žiadnej dohode, odborári sú odhodlaní v štrajku pokračovať.
,,Pevne verím, že dnešné rokovanie o 11:30, na ktorom sa stretne mesto Košice, predstavenstvo Dopravného podniku, dozorná rada Dopravného podniku, odborové zväzy a takisto tu máme zástupcov zväzov, prinesie konsenzus a táto situácia sa ukľudní a konečne budú mať Košičania garantovanú Mestskú hromadnú dopravu pre celý rok 2023,” uviedol počas štrajku generálny riaditeľ DPMK, Ing. Vladimír Padyšák a dodal, že v súčasnosti nie je nič garantované a teda nevie s istotou povedať, či mestská hromadná doprava bude premávať aj v nasledujúcich dňoch.
Ranné stretnutie na Bardejovskej sa neskončilo a presunulo sa na Hornádsku, kde mali odborári stretnutie s divíziou autobusov a dielenskými pracovníkmi. Po tomto stretnutí sa podľa slov Horvátha má konať stretnutie so zástupcom mesta Košice, kde sa budú snažiť dohodnúť. Ak sa to však nepodarí, odborári budú v štrajku pokračovať.
JL
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.