Odborári žiadajú dopravcov v Prešovskom a Košickom kraji o dohodu o platoch

Zástupcovia zamestnancov autobusovej dopravy v Košickom a Prešovskom kraji žiadajú zamestnávateľov, aby urýchlene pristúpili ku kompromisnej dohode, ukončili kolektívne vyjednávanie v súvislosti so zvýšením miezd a nezvyšovali sociálne napätie v spoločnosti. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Prešove to povedal člen predsedníctva Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica.
Odborové organizácie v reakcii na postup zamestnávateľov pri kolektívnom vyjednávaní vo väčšine podnikov v autobusovej doprave v pôsobnosti OZ KOVO vyhlásili v uplynulom období štrajkovú pohotovosť. Zároveň požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o sprostredkovateľa. Podľa odborárov OZ KOVO sú dôvodom nízke platy a neochota zamestnávateľov dohodnúť spravodlivé mzdové podmienky pre vodičov.
“Konkrétny spor sa dotýka dvoch hlavných návrhov zo strany odborárov. Hodinová minimálna sadzba 5,38 eura na hodinu a čas čakania medzi spojmi vo výške 3,71 eura na hodinu. Paradoxne ide o minimálne zákonné nároky, ktoré zamestnávateľ nechce vyplácať v takto stanovenej výške,” uviedol Balica.
Pokiaľ zamestnanec nebude mať garantované obidva nároky v podnikovej kolektívnej zmluve, stráca podľa jeho slov takáto dohoda zmysel a poslanie. “Kolektívna zmluva ma totiž upravovať nároky výhodnejšie, než sú dané zákonom,” podotkol Balica.
Ak nedôjde k dohode medzi zúčastnenými stranami, hrozí, ako tvrdí, reálne štrajk na východe republiky či inštitút rozhodcu, ktorý rozhodne s konečnou platnosťou. Kolektívne vyjednávanie bolo podľa jeho slov ukončené v SAD Poprad, kde podľa jeho slov taktiež hrozí štrajk.
Priemerná mzda vodiča podľa údajov, ktoré má OZ KOVO k dispozícii, je približne takmer 900 eur v čistom s prácou nadčas a zákonnými príplatkami za prácu v noci, v nedeľu a vo sviatok.
Zdroj: (TASR, man mac)
Odporúčané články

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka dnes (21. 2.) o 15-tej hodine poskytol svoje stanovisko k medializovaným udalostiam posledných dní pred budovou Úradu KSK.

Od septembra 2019 platí na území Slovenska novelizovaný zákon o podpore cestovného ruchu. Formou rekreačných poukážok si Slováci môžu znížiť náklady na dovolenku v Slovenskej republike až o 55 %. Touto výhodou však automaticky nedisponuje každý zamestnanec.

Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka vyzval dočasne povereného predsedu vlády SR Eduarda Hegera, aby spresnil, kedy dozreje čas na registrované partnerstvá. Reagoval tak na Hegerove vyjadrenie, že čas na registrované partnerstvá ešte nedozrel.