Odborníci a aktivisti vyzývajú na prijatie konkrétnych krokov k ochrane a podpore LGBTI+ menšiny na Slovensku
Po vražde dvoch mladých ľudí z nenávisti voči LGBTI+ menšine je potrebné prijať okamžité kroky k lepšej ochrane tejto komunity na Slovensku. Vyzývajú k tomu odborníci a aktivisti v oblasti menšinových práv, ktorí svoje požiadavky smerom na Národnú radu SR a vládu sformulovali do verejnej výzvy. Iniciátorom dokumentu, pod ktorým sa podpísalo vyše 30 ľudí zaoberajúcich sa témou menšín, je Inštitút Mateja Bela (IMB).
Dokument obsahuje štyri konkrétne požiadavky. Parlament má okamžite stiahnuť z agendy poslanecký návrh, ktorý zneužíva pojem ochrany detí na pokus o okresanie práv LGBTI+ menšiny. Poslanci majú bez ďalšieho meškania obsadiť pozíciu verejného ochrancu práv, keďže práve on môže výrazne prispieť k lepšej ochrane pred diskrimináciou. Vláda SR aj parlament majú prijať kroky k zrovnoprávneniu menšín na Slovensku, s dôrazom na LGBTI+ komunitu, vrátane zavedenia inštitútu partnerského spolužitia pre všetky osoby. Dokument zároveň vyzýva politické elity, aby sa vyhýbali ďalšej polarizácii verejnosti prostredníctvom netolerantnej rétoriky voči menšinám.
“Silné vyhlásenia v hodinách po vražde sú dôležité, ale sami o sebe nestačia. Signatármi výzvy sú ľudia, ktorí aj doteraz varovali verejnosť, čo môže spôsobiť podnecovanie napätia medzi občanmi. Príkladom je aj iniciatíva na zakázanie dúhovej vlajky, ktorá nám mesiace formovala verejnú diskusiu a stigmatizovala ľudí patriacich k menšine LGBTI+. Ak chceme zahojiť rany, ktoré utrpela naša spoločnosť, musíme prijať okamžité kroky smerujúce k zabráneninu ďalšieho zhoršenia situácie. Naše návrhy smerujú k dosiahnutiu spoločného postupu proti nenávisti,” povedal Ábel Ravasz, prezident Inštitútu Mateja Bela.
Zdroj: SITA, kh, kv
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.