Odborníci navrhujú obmedziť pohyb v čiernych okresoch pre nezaočkovaných

Na dnešnej (5. 11.) tlačovej besede odborníci informovali o záveroch rokovania konzília odborníkov, ktoré sa konalo vo štvrtok (4. 11). Situácia na Slovensku sa zhoršuje a preto konzílium prehodnocovalo opatrenia proti koronavírusu. O tvrdšom vynucovaní protipandemických opatrení sa minister rozprával už na stredajšom stretnutí s odborníkmi.
Odborníci navrhujú obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch. Ten by mal byť obmedzený podľa aktuálnych podmienok v súčasnom covid automate. V súčasnom covid automate už sú zahrnuté výnimky, tie by sa ale rozšírili pre skupinu zaočkovaných ľudí alebo tých, ktorí prekonali covid. Na tieto osoby by sa nevzťahoval zákaz vychádzania. V prípade zákazu vychádzania je potrebný núdzový stav. Jeho schválenie závisí od vlády.
V okresoch v červenej, bordovej a čiernej farbe navrhujú zaviesť COVID pasy na vstup do zamestnania. Ak je to možné, v prípade červeného okresu navrhujú prácu z domu.
Ďalší návrh sa týka škôl v bordových a čiernych okresoch. V týchto okresoch odborníci navrhujú krátkodobo na týždeň-dva prerušiť prezenčnú výučbu. V čiernych okresoch navrhujú aj zákaz konania svadieb, večierkov, osláv, posedení a podobných stretnutí. Od bordového okresu navrhujú obmedziť otvorenie prevádzok do 22-hej hodiny.
Odborníci prišli aj s návrhmi ako dosiahnuť vyššiu zaočkovanosť. Navrhujú zvýhodnenú PN pri ochorení COVID- 19 len pre zaočkovaných ľudí. Ďalším návrhom je zaangažovanie regionálnych politikov. Zároveň prišli aj s návrhom zváženia povinného očkovania niektorých skupín tak, ako to robia v iných štátoch Európskej únie.
Návrh odovzdávajú do rúk ministra zdravotníctva a vlády, ktorá sa nimi bude ďalej zaoberať.
Zdroj: (Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články

Kontroly na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa predlžujú. Vyplynulo z návrhu nariadenia, ktorý včera (2. 11.) s pripomienkou schválila vláda. Kontroly na hraniciach sa predlžujú od 4. novembra do 23. novembra. Ako sa píše v predloženom materiáli, cieľom predĺženia kontrol je eliminácia nárastu nelegálnej migrácie, a s tým spojeného ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti SR.

Bezpečnostný kamerový systém v Košiciach má pomáhať pri bezpečnosti obyvateľov. Kamery má v Košiciach na starosti mestská polícia (MsP), ktorá musí odsledovať záznamy z niekoľkých stovák kamier, čo môže byť pri vysokom počte náročné. Ako vyzerá aktuálna situácia s kamerovým systémom v meste?

V júni tohto roku sme informovali o pomerne búrlivom odvolaní Vladimíra Padyšáka z funkcie generálneho riaditeľa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) po ťažkých sporoch s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom. Ako sa ukazuje, situácia v podniku však nie je úplne ružová ani po niekoľkých mesiacoh od výmeny na poste riaditeľa a so zorganizovaním výberového konania na nového riaditeľa sa mesto taktiež príliš neponáhľa.