Odborníci varujú pred jesenným nárastom ochorení COVID-19
Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a Konzílium odborníkov na jeseň očakávajú výraznejší nárast ochorení na COVID-19. Ako dôvody uvádzajú predovšetkým návraty z dovoleniek, začiatok školského roka a presun podujatí do interiérov. Odborníci preto pripomínajú odporúčania pre verejnosť, podniky a inštitúcie a zdôrazňujú, že najefektívnejším opatrením, ako minimalizovať dopady ochorenia na spoločnosť, je spoločná kolektívna zodpovednosť.
Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pomerne priaznivá. Odborníci však očakávajú nárast ochorení počas prvých jesenných týždňov, a preto odporúčajú naďalej dodržiavať základné pravidlá. Hneď prvým odporúčaním je využiť možnosť očkovania, dbať na hygienu rúk (vrátane dezinfekcie) a dodržiavať zásady respiračnej hygieny, ktorej cieľom je zabrániť uvoľneniu potenciálne infekčných kvapôčok do okolitého vzduchu.
Fyzický odstup a vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami, predovšetkým v uzavretých priestoroch s vysokou koncentráciou ľudí, patrí aj naďalej medzi priority, ktoré by mali občania dodržiavať. Interiéry treba často a účinne vetrať a nosenie rúška či respirátora sa odporúča takisto. V prípade, že občan pocíti príznaky ochorenia, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc a zostať doma.
Odborníci apelujú aj na podniky, inštitúcie či školy, aby zohľadňovali dodržiavanie základných odporúčaní, teda v maximálnej možnej miere umožnili dodržiavanie odstupov, zaistili dostatočný prístup k umývaniu a dezinfekcii rúk a zamerali sa na primerané vetranie vnútorného prostredia. Ministerstvo, hygienici, aj konzílium zároveň upozorňujú zariadenia a inštitúcie, aby si aktualizovali svoje pandemické pohotovostné plány tak, aby vedeli flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie.
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR (BH)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.