Oddnes (1. 7.) nájdete v obchodoch už len nápoje s označením Z
Na pultoch obchodov oddnes, teda od 1. júla 2022, nájdete už len zálohové fľaše či plechovky. Obchodníci môžu predávať nápoje už len v takých jednorazových obaloch, ktoré sú zaradené do systému zálohovania. Slovensko sa stalo prvou krajinou v strednej Európe, ktorá spustila zálohovanie jednorazových nápojových obalov.
„Od januára 2022 funguje na Slovensku zálohový systém na jednorazové nápojové obaly. Zálohový systém má za cieľ zozbierať 90 percent a viac plastových a hliníkových obalov a permanentne udržiavať na Slovensku čistotu, keďže za každý takýto obal si človek radšej zoberie 15 centov, akoby ho zahodil,“ uviedol minister Ján Budaj v tlačovej správe. Od januára 2022 je na Slovensku spustený zálohový systém, ktorého hlavným cieľom je zvýšiť mieru zberu nápojových obalov a to práve tým, že sa bude zbierať na záchytných miestach. Tým by sa malo eliminovať to, že budú tieto obaly po zakúpení nesprávne vytriedené, nerecyklované či pohodené v prírode.
Do zálohového systému patria všetky plastové a plechové nápojové obaly s objemom od 0,1l do 0,3l. Aby takýto obal spĺňal funkciu vrátenia, na jeho obale musí byť jasne uvedené označenie Z, ktoré znamená zálohované. Za každý kúpený obal si zákazník zaplatí zálohu v hodnote 15 centov, ktorú následne pri vrátení do “zálohomatu” získajú späť.
“Doposiaľ je do zálohového systému zaregistrovaných 2000 odberných miest, z čoho viac ako tisíc malých predajní po celom Slovensku, ktoré budú odoberať obaly dobrovoľne,” uvádza Ministerstvo životného prostredia na svojej oficiálnej stránke.
Oddnes, 1. júla 2022, sa majú v obchodoch vyskytovať iba nápojové obaly označené Z-tkom. Štandardným prechodným obdobím na zálohový systém, aj v zahraničí, je 6 mesiacov. Táto lehota sa naplnila práve dnes, 1. júla. Oddnes už distribútori nebudú môcť predávať nápoje v iných ako registrovaných zálohovaných obaloch. Na dodržiavanie povinností v súlade so zákonom o zálohovaní bude dohliadať orgán štátneho dozoru – Slovenská obchodná inšpekcia.
Viac informácií nájdete na druhej strane.
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.