Odídencom z Ukrajiny vyplatí štát necelú pätinu z celkovej sumy pomoci v hmotnej núdzi

Odídencom z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska, ktorí v marci požiadali o pomoc v hmotnej núdzi, vyplatili úrady práce a sociálnych vecí prvú dávku. K takmer 60-tisíc občanom Slovenska, ktorým štát vyplatí bezmála 9 miliónov eur, pribudlo približne 16-tisíc poberateľov pomoci v hmotnej núdzi z Ukrajiny. Sumy dávok pre odídencov z Ukrajiny neprevyšujú tie, ktoré sa vyplácajú občanom Slovenska. Ústredie práce o tom informovalo v tlačovej správe.
Podľa predbežných údajov vyplatili úrady práce a sociálnych vecí v apríli pomoc v hmotnej núdzi 16,6 tisíca odídencom z Ukrajiny so statusom dočasného útočiska. Ľuďom postihnutým vojnou pomohli tento mesiac sumou takmer 2,17 milióna eur. Najväčšiu časť, celkovo takmer 350-tisíc eur, úrady vyplatili v Bratislave. V Košiciach to bolo celkovo približne 200-tisíc eur a v okrese Nitra viac ako 86-tisíc eur.
V rámci pomoci v hmotnej núdzi mali odídenci z Ukrajiny možnosť získať aj príspevok na nezaopatrené školopovinné dieťa. Takýchto príspevkov v apríli úrady vyplatili 9,2 tisíca. Pri splnení podmienok stanovených zákonom mali odídenci z Ukrajiny pri pomoci v hmotnej núdzi nárok aj na ochranný príspevok. Ochranný príspevok v zmysle zákona o pomoci v hmotnej núdzi je možné poskytnúť napríklad starobným dôchodcom, osobe invalidnej z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, dočasne práceneschopným osobám, tehotným ženám. V apríli odídencom z Ukrajiny štát vyplatil celkovo 2,5 tisíca ochranných príspevkov.
Okrem pomoci v hmotnej núdzi majú odídenci z Ukrajiny možnosť požiadať aj o štátne sociálne dávky. O príspevok na starostlivosť o dieťa, jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti, opakovaný príspevok dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti a opakovaný príspevok náhradnému rodičovi. „Odídenci z Ukrajiny v marci nepodávali žiadosti o vyplatenie štátnych sociálnych dávok. V apríli im tak štátne sociálne dávky vyplatené nebudú,“ vysvetlil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články

Na železničnej trati Košice – Moldava nad Bodvou sa cestujúci sťažujú na neprispôsobivých spolucestujúcich. Problémy sa zhoršili po zavedení samoobslužného výpravného systému pred tromi rokmi, ktorý odstránil prítomnosť sprievodcov vo vlakoch.

Areál bývalého Jednotného roľníckeho družstva v obci Beša pri Michalovciach je v súčasnosti miestom, kde prebieha chov býkov. Napriek schátraným budovám v okolí sa tu nachádza jedna modernejšia stavba, ku ktorej však nie je jednoduchý prístup. Miestni obyvatelia si všimli, že sa v tejto oblasti opakovane pohybuje Antonino Vadala, taliansky podnikateľ so spornou minulosťou.

Bývalý poslanec a právnik Juraj Šeliga (Demokrati) upozornil na prípad, ktorý podľa neho poukazuje na možné zlyhania v radoch polície. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedol, že pri nedávnej protidrogovej akcii na východnom Slovensku mal byť v aute s podozrivou dílerkou nájdený aj riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) Košice Štefan Szalontai.