Odkiaľ unikal jedovatý plyn?
KOŠICE– Po nešťastnom nedeľnom hokejovom večere v Čani, keď sanitky odvážali priotrávených hokejistov, rozhodcov i divákov, je prvoradou otázkou, kde sa jedovatý oxid uhoľnatý na zimnom štadióne vzal. Vyšetruje to polícia v spolupráci s inšpektorátom práce a Krajským chemickým laboratóriom v Jasove. Zatiaľ však výsledok nezverejnili.
Mlčí aj prevádzkovateľ čanianskeho štadióna, spoločnosť Empe Plus zo Ždane. “Až do skončenia vyšetrovania sa k ničomu v súvislosti s nedeľnými udalosťami nebudem vyjadrovať. Nekomentujem ani žiadne informácie o ich príčinách,” povedal nám dnes jej konateľ Peter Buchla.
O čosi väčšia ako zimák v Čani je košická Crow aréna na Kavečianskej ceste. “Máme však iný spôsob chladenia. Kým v Čani chladia freónom, u nás používame čpavok. Práve preto musíme mať autonómny systém varovania s hlásičmi, ktorý pravidelne kontrolujeme a skúšame. V Čani ho zrejme nemajú, možno ho práve kvôli spôsobu chladenia ani mať nemusia. Ale nedeľné udalosti nemajú nič spoločné so spôsobom chladenia. Oxid uhoľnatý vzniká pri horení. A to znamená pri prevádzke rolby, ktorú u nich poháňa motor na plyn, alebo horáka odvlhčovača vzduchu vo vzduchotechnike. Môžem však vyhlásiť, že u nás niečo podobné najmä kvôli varovnému systému nehrozí,” povedal nám manažér Crow arény Andrej Kiss.
Podľa našich informácií sa doterajšie vyšetrovacie verzie točia práve okolo rolby a vzduchotechniky, alebo ich kombinácie v spojení s nedostatočným odvetrávaním štadióna.
Foto: tasr
Odporúčané články
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.