Odmeňovanie zaočkovaných ľudí vníma NBS ako zaujímavé

Uvažovanie vlády odmeňovať zaočkovaných, či už finančným príspevkom alebo lotériou, vníma Národná banka Slovenska (NBS) ako zaujímavé. Podľa guvernéra centrálnej banky Petra Kažimíra má význam byť inovatívny a prísť s rôznymi nápadmi. Ale mala by to byť aj kombinácia pozitívnych a negatívnych motivácií. Pretože zaočkovaní možno v súčasnosti cítia málo výhod oproti tým, ktorí sú nezaočkovaní.
„Mal som možnosť hovoriť s ministrom financií Igorom Matovičom, ktorý avizoval napríklad lotériu. To sú všetko zaujímavé veci, ktoré by mohli pomknúť ľudí k tomu, aby boli odvážnejší a dynamickejší,“ povedal Kažimír. Aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor si myslí, že je dôležité nastaviť pozitívne a negatívne motivácie. Je podľa neho potrebné urobiť väčšie rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými v rámci protipandemických opatrení. Taktiež treba podľa Ódora priniesť bližšie očkovanie k ľuďom, či už k obvodným lekárom, alebo na iné miesta.
Pesimistický scenár Národnej banky Slovenska hovorí o zaočkovanosti na úrovni 45 %, základný na 60 %. Cena očkovania je podľa Ódora v pozitívnom slova zmysle veľmi vysoká. „Ak by sme vedeli zaočkovať všetky zraniteľné skupiny, tak vidíme, že v hospodárskom raste sú tam naozaj veľmi pekné sumy,“ dodal Ódor.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články

Zoologická záhrada v Košiciach bude od dnešného dňa až do odvolania zatvorená pre verejnosť. Rozhodnutie súvisí s preventívnymi opatreniami, ktoré nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) v súvislosti so šírením nákazlivého ochorenia slintačky a krívačky.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Trebišova dnes zasahovali pri vážnej dopravnej nehode, ku ktorej došlo za obcou Dargov v smere na kopec Dargov. Nehoda sa týkala osobného a nákladného motorového vozidla.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.