Odvaha sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu vodičom nechýba. Viete, čo vás po nafúkaní čaká?

Napriek neustálym výzvam a upozorneniam, ale i vopred avizovaným dopravno-bezpečnostným opatreniam polície s cieľom zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie na cestách, policajti na cestách Košického kraja minulý týždeň (24. týždeň) odhalili ďalších až 65 nezodpovedných vodičov, ktorí si za volant auta sadli pod vplyvom alkoholu.
U 16 z nich bola hodnota alkoholu v dychu viac ako 1 promile (trestný čin). Zaznamenali sme 5 dopravných nehôd, pri ktorých „asistoval“ alkohol. Kontrolám sa nevyhli i nemotoroví účastníci cestnej premávky. V 20 prípadoch bol zistené požitie alkoholu u vodičov nemotorových vozidiel.
Viete, čo vás okrem obvinenia za jazdu pod vplyvom alkoholu čaká?
Ak je vodičovi nameraná hodnota alkoholu v dychu do 1 promile, ide o závažný priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za ktorý je možné vodičovi v správnom konaní uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do 3 rokov.
Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky, či odmietnutie vyšetrenia na zistenie ich prítomnosti v tele vodiča je trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí vodičovi trest odňatia slobody až na jeden rok. Súd mu môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.
Zadržanie vodičského preukazu a obvinenie z trestného činu a hrozba odňatia slobody až na jeden rok nie je to jediné, čo vodičov v takýchto prípadoch čaká. V každom prípade, ak je vodič motorového vozidla dôvodne podozrivý, že požil alkohol, inú návykovú látku alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Výška hladiny alkoholu v tele vodiča pritom nie je rozhodujúca. Platí to ako pre vodičov pod vplyvom alkoholu do jedného promile, tak aj pre vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Zároveň sa mu zadrží vodičský preukaz.
Závislosť vodiča posudzuje psychiater. Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa.
Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností. Treba však počítať s tým, že cesta k vráteniu vodičského preukazu nie je zadarmo.
Zdroj: KR PZ Košice
Odporúčané články

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 14. apríla do 20. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.