OĽaNO s extrémistami schválilo podporu plytvania vo VšZP, tvrdí Cigániková
Parlamentný zdravotnícky výbor v piatok podľa poslankyne za SaS Jany Bittó Cigánikovej schválil fatálne škodlivé pozmeňujúce návrhy. Ako ďalej uviedla na tlačovej besede, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) už nebude musieť pripravovať ozdravný plán, svoje hospodárenie bude vysvetľovať len raz ročne.

„Celý rok bude hospodáriť, ako chce, bude stačiť, keď jeden deň v roku bude hospodáriť dobre,” povedala. Upozornila na to, že takýto pozmeňujúci návrh schválil výbor aj vďaka podpore od nezaradeného poslanca Miroslava Urbana (Republika).
Návrh, ktorý schválil zdravotnícky výbor, podľa Cigánikovej podporuje plytvanie vo VšZP. V súčasnosti má pritom podľa nej VšZP najhorší manažment od roku 2020, ktorý odvtedy priviedol poisťovňu do straty 330 miliónov eur. „Vláda podporuje zlé hospodárenie a dotuje ho,” povedala.
Výbor tiež schválil obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. „Zisk zdravotných poisťovní obmedzili na jedno percento, oproti súčasnému návrhu, ktorý je teraz podaný, kde bol návrh jedno percento zisku a jedno percento navyše za tzv. kritéria kvality, ktoré majú dosah na kvalitu poskytovaných služieb pre poistencov,” povedala Cigániková. Kritéria kvality podľa nej spočívajú v tom, že poisťovne musia naplniť minimálnu sieť, či dodržať presne stanovené čakacie lehoty. „Schválili iba jedno percento zisku, ktoré poistencom nič neprináša. Jediné, čo môže priniesť, je hrozba žalôb od zdravotných poisťovní,” zdôraznila. Všetky tieto návrhy, ktoré podľa nej systémovo a fatálne zasahujú do zdravotníctva, schválil výbor bez medzirezortného pripomienkového konania.
Opozičná poslankyňa tvrdí, že žiadny zisk by bránil konkurencieschopnosti. „Mali by sme jeden štátny monopol s ešte horšou efektivitou, ako má teraz VšZP,” povedala. Zisky všetkých troch poisťovní pritom podľa nej tvoria len päť percent z celkových ziskov v zdravotníckom sektore. Upozornila na to, že VšZP je jedna z najstratovejších štátnych firiem na Slovensku.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

V talianskom Ríme sa dnes začína Národná púť Slovákov pri príležitosti Jubilejného roka. Očakáva sa na nej účasť približne 4-tisíc pútnikov z celého Slovenska, do Ríma v uplynulých dňoch postupne prichádzali aj biskupi.