Opatrenia na boj s drahými energiami stále neschválili, čaká nás však šetrenie
Ani na tretí pokus sa vláde nepodarilo schváliť opatrenia na boj s vysokými cenami energií. Ako uviedol po piatkovom (2. 9.) okovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, dnešná vláda nebola o schvaľovaní, ale o diskusii a rozdeľovaní úloh.
„Energetická kríza sa na nás valí. Z dnešného rokovania vyplynulo, že energetická kríza nie je vinou ministerstva hospodárstva. Je to problém celospoločenský, medzirezortný,“ povedal Galek.
Slovenskí odberatelia však musia podľa neho tak či tak na budúci rok počítať s nárastom cien energií o zhruba 30 až 40 %. “Niekomu sa to môže zdať veľa, ale ceny komodít nám na trhoch stúpil o 1200 až 1500 %,“ podotkol Galek.
Podľa neho stále platí, že cena silovej elektriny pre všetky domácnosti a v roku 2024 je zastropovaná na 61 eur za megawatthodinu. V súčasnosti Európska komisia, ktorá schvaľuje zastropovanú cenu elektriny, k zmluve medzi štátom a Slovenskými elektrárňami poslala prvé otázky. Výhodnejšie ceny by mali mať slovenské domácnosti aj pri plyne. Domácnosti budú mať nárok aj na kompenzácie za ceny elektriny, plynu a tepla.
Podľa Galeka pre opatrenia v boji s drahými energiami je potrebné prijať štyri zmeny v zákonoch, ktoré pôjdu do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.
Galek avizuje pomoc aj pre slovenské podniky a verejnú správu. „Európska komisia vyslala prvé signály. Trhy zareagovali veľmi prudkým zlacňovaním. My však máme pripravenú schému štátnej pomoci, ktorá nebude v rozpore s európskymi pravidlami. Už to rieši Protimonopolný úrad SR ako aj Európska komisia,“ dodal Galek.
Slovensko podľa ministerstva hospodárstva čaká pri energiách veľké šetrenie. „Dáme dokopy s ostatnými ministerstvami pravidlá pre všetkých odberateľov,“ konštatoval Galek.
Zdroj: (SITA, md;mt)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).