Organizácie vyzvali vládu na šetrenie energiami a vytvorenie plánu na zimu
Vládu SR v utorok listom požiadalo dvadsaťjeden mimovládnych organizácií a iniciatív, aby vytvorili podmienky na 15-percentnú úsporu plynu do marca 2023. Žiadajú, aby vypracovala plány prípravy na zimu a nahrádzania fosílnych palív. Pripomínajú, že mnohé krajiny eurozóny už zaviedli opatrenia na zníženie spotreby energií.
Organizácie zároveň prišli s návrhom dvanástich opatrení. Ponúkajú vláde spoluprácu zdieľaním údajov či prinášaním príkladov dobrej praxe. Informoval v tlačovej správe koordinátor pre energetickú transformáciu Priatelia Zeme-CEPA Juraj Melichár.
V liste organizácie zhrnuli úsporné opatrenia európskych krajín, ktoré by mohli byť inšpiratívne pre vládu, samosprávy, domácnosti a firmy na Slovensku. Príkladom sú motivačné schémy zvýhodňujúce tie domácnosti, ktoré by mali najnižšiu spotrebu energií, zníženie dane na izolačné materiály, tepelné čerpadlá, solárne systémy, veterné a geotermálne systémy. V oblasti dopravy odporúčajú podporu práce z domu, verejnej, zdieľanej a cyklistickej dopravy, ako aj prehodnotenie časov otvárania verejných budov, škôl, úradov tak, aby sa znížili dopravné zápchy. Významné úspory sú už v Holandsku, Fínsku, Taliansku, Nemecku a v Španielsku, kde upravili nadmerné a neprimerané využívanie klimatizácií, vykurovacích zariadení, osvetlenia, vetrania či dopravy.
„Je načase, aby sme si prestali maľovať naivné obrázky a postavili sa krízovým časom zodpovedným spôsobom. Chválenie sa, že sme si vyrokovali výnimku na spotrebu plynu, ľuďom nepomôže znížiť účty za energie. Vláda by mala minimálne spustiť intenzívnu kampaň k úsporám energie a podporiť rozsiahle riešenia pre samosprávy, domácnosti a firmy vo verejnoprávnych médiách. Nevyužili sme poriadne leto, ale pred touto zimou ešte stíhame obmedziť plytvanie energiami. Na to sa potrebujeme zomknúť a pripraviť sa. Nielen preto, že tak môžeme znížiť našu závislosť od fosílnych palív, ale najmä preto, že bez ohľadu na výnimky, bude zima pre mnohé skupiny obyvateľstva náročná,” uviedla koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.
„V prvom rade je potrebné znížiť energetickú spotrebu obnovou budov, ktorou možno šetriť desiatky percent. V roku 2021 povolilo ministerstvo financií využiť len 25 percent prostriedkov z Envirofondu. Zvyšných 253 miliónov eur zostalo nevyužitých na účtoch Envirofondu. Tieto prostriedky môžu významne pomôcť s obnovou verejných budov. Tých je na Slovensku až 15-tisíc, pričom tri štvrtiny z nich boli postavené pred 30 až 60 rokmi,” doplnil Juraj Melichár.
Zdroj: (SITA, kh;kg)
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.