Ornitológovia začali v Poiplí a na Senianskych rybníkoch s obnovou významných mokradí
Ornitológovia začali v Poiplí a na Senianskych rybníkoch s obnovou významných mokradí. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/Birdlife Slovensko) o tom informovala v tlačovej správe, ktorú zaslala Zuzana Lackovičová z SOS/Birdlife Slovensko. Práve chýbajúce manažmentové opatrenia sú jedným z negatívnych faktorov, pre ktoré sa znižuje biodiverzita v mokradiach a rovnako aj schopnosť mokradí zadržiavať vodu a zmierňovať dopady klimatických zmien.
Ornitológovia preto v rámci projektu Life Iporsen v prírodnej rezervácii Ryžovisko pri obci Ipeľské predmostie v okrese Veľký Krtíš, ktorá leží v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Poiplie, s pomocou ťažkej techniky šetrne prehĺbia jede hektár zazemnenej mokrade. Tým vznikne otvorená vodná plocha s rôznymi hĺbkami od plytčín až do hĺbky jedného metra. Zároveň v mokradi vybudujú stavidlá, ktoré po vybudovaní zadržia vodu a revitalizujú mokrade rezervácie na ploche 60 hektároch.
Na lúke Ostrovik pri obci Senné v okrese Michalovce ležiacej v CHVÚ Sennianske rybníky onritológovia dokončujú práce na oprave a navýšení hrádze kanála s dĺžkou 570 metrov, ktorým je zavodňovaná lúka na jar. Cieľom je zabrániť vytekaniu vody z mokradí cez poškodenú hrádzu, možnosť zadržať v mokradiach ešte viac vody, zlepšiť stav mokradí a podmáčaných lúk na rozlohe 111 hektárov. Po uskutočnení uvedených aktivít bude v oboch CHVÚ revitalizovaných 171 hektárov mokradí.
V obnovených a revitalizovaných mokradiach zahniezdi podľa SOS/Birdlife napríklad viac chriašťov bodkovaných, kalužiakov červenonohých a ďalšie vzácne druhy ako lyžičiar biely a rybárik riečny využijú tieto lokality na získavanie potravy. Obe plochy sú významné aj pre migrujúce vtáky, ktoré tu nájdu miesto pre nerušený odpočinok a dostatok potravy im zabezpečí doplnenie energie potrebnej k migrácii. Okrem vtáčích druhov nájdu v mokradiach podľa ornitológov vhodné životné podmienky aj mnohé ďalšie organizmy viazané na vodné prostredie.
Projekt Life Iporsen je súčasťou programu LIFE „Ochrana mokradí a vtákov v Chránených vtáčích územiach Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky na Slovensku“, ktorý je podporený Európskou úniou a Ministerstvom životného prostredia SR.
Zdroj: (SITA, kh;mky)
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.