Osem zo súčasných 14 slovenských europoslancov končí, deväť bude nováčikov
Osem zo súčasných štrnástich slovenských europoslancov odchádza po eurovoľbách z Bruselu.

KONČÍ RADAČOVSKÝ, NICHOLSONOVÁ AJ BILČÍK
Podľa neoficiálnych výsledkov volieb mandát nezískali Eugen Jurzyca (SaS), Peter Pollák (hnutie Slovensko, bývalé OĽaNO), Ivan Štefanec (KDH), Jozef Mihál (Demokrati) a Miroslav Radačovský, ktorý tentokrát kandidoval za svoje hnutie Slovenský patriot (vo voľbách v roku 2019 kandidoval za ĽSNS). Ďalší traja europoslanci už v týchto voľbách nekandidovali, a to Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa v roku 2019 stala europoslankyňou za SaS, Vladimír Bilčík, ktorý prišiel do Európskeho parlamentu na kandidátke koalície PS/Spolu a Robert Hajšel z kandidátky Smeru-SD.
OPÄTOVNÝ ÚSPECH LEXMANN A UHRÍKA
V Európskom parlamente budú pokračovať Martin Hojsík a Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska, ako aj europoslankyne Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová zo Smeru-SD. Monika Beňová je najdlhšie pôsobiacou slovenskou europoslankyňou, v Európskom parlamente pôsobí nepretržite už od roku 2004. Opätovne voliči zvolili aj Miriam Lexmann (KDH) a lídra hnutia Republika Milana Uhríka.
Slovensko bude mať po týchto eurovoľbách v Európskom parlamente 15 poslancov, čiže o jedného viac ako doteraz. Deväť europoslancov bude nových. Podľa neoficiálnych a zatiaľ nepotvrdených informácií by nimi mali byť za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, za Smer-SD Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák a Judita Laššáková, za Hlas-SD Branislav Ondruš a za Republiku pravdepodobne dvojka kandidátky Milan Mazurek.
Slovensko zároveň bude mať historicky najviac žien v europarlamente, a to sedem z 15. Progresívne Slovensko budú ako ženy reprezentovať Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, vládnu stranu Smer-SD Monika Beňová, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová, Kresťanskodemokratické hnutie bude mať v europarlamente Miriam Lexmann.
(sita, ma)
Odporúčané články

Minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok kritizuje opozičné strany SaS, Progresívne Slovensko a hnutie Slovensko za to isté, čo opozícia dlhodobo vyčíta jemu aj celej koalícii – papalášstvo a neochotu šetriť na sebe. Ako povedal vo videu, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, opozičné strany tento týždeň jasne ukázali, že keď prídu ťažké časy, solidarita s ľuďmi im nehovorí nič.

Informoval o tom Denník N, ktorému informáciu potvrdili dva zdroje. K situácii sa vyjadrila aj strana Demokrati. „Predseda Demokratov je na avizovanej a dlhodobo plánovanej zahraničnej ceste v Kanade. Po návrate bude tak ako vždy v maximálnej miere súčinný vyšetrovacím orgánom,“ informovali Demokrati.

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko na sociálnej sieti kritizoval, že Slovensko na rozdiel od Maďarska podporí závery samitu Európskej rady, ktoré sa týkajú podpory integračných snáh Ukrajiny do Európskej únie. „Jediní proti budú Maďari. Rozumiete tomu, milí priatelia? Ja už veľmi nie,“ napísal vo štvrtok Danko na Facebooku. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to komentoval slovami, že koaličný partner sa „z absolútnej nevedomosti naváža v zásadných zahranično-politických otázkach do predsedu vlády SR“.