Osem zo súčasných 14 slovenských europoslancov končí, deväť bude nováčikov
Osem zo súčasných štrnástich slovenských europoslancov odchádza po eurovoľbách z Bruselu.
KONČÍ RADAČOVSKÝ, NICHOLSONOVÁ AJ BILČÍK
Podľa neoficiálnych výsledkov volieb mandát nezískali Eugen Jurzyca (SaS), Peter Pollák (hnutie Slovensko, bývalé OĽaNO), Ivan Štefanec (KDH), Jozef Mihál (Demokrati) a Miroslav Radačovský, ktorý tentokrát kandidoval za svoje hnutie Slovenský patriot (vo voľbách v roku 2019 kandidoval za ĽSNS). Ďalší traja europoslanci už v týchto voľbách nekandidovali, a to Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa v roku 2019 stala europoslankyňou za SaS, Vladimír Bilčík, ktorý prišiel do Európskeho parlamentu na kandidátke koalície PS/Spolu a Robert Hajšel z kandidátky Smeru-SD.
OPÄTOVNÝ ÚSPECH LEXMANN A UHRÍKA
V Európskom parlamente budú pokračovať Martin Hojsík a Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska, ako aj europoslankyne Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová zo Smeru-SD. Monika Beňová je najdlhšie pôsobiacou slovenskou europoslankyňou, v Európskom parlamente pôsobí nepretržite už od roku 2004. Opätovne voliči zvolili aj Miriam Lexmann (KDH) a lídra hnutia Republika Milana Uhríka.
Slovensko bude mať po týchto eurovoľbách v Európskom parlamente 15 poslancov, čiže o jedného viac ako doteraz. Deväť europoslancov bude nových. Podľa neoficiálnych a zatiaľ nepotvrdených informácií by nimi mali byť za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, za Smer-SD Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák a Judita Laššáková, za Hlas-SD Branislav Ondruš a za Republiku pravdepodobne dvojka kandidátky Milan Mazurek.
Slovensko zároveň bude mať historicky najviac žien v europarlamente, a to sedem z 15. Progresívne Slovensko budú ako ženy reprezentovať Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, vládnu stranu Smer-SD Monika Beňová, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová, Kresťanskodemokratické hnutie bude mať v europarlamente Miriam Lexmann.
(sita, ma)
Odporúčané články
Slovenská opozícia je napojená na štruktúru ľudí zo zahraničia, ktorá sa aktívne podieľala na udalostiach na Ukrajine a v Gruzínsku, a na Slovensku má za cieľ zneužiť občianske protesty na rozvrat ústavného zriadenia. Po dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR, na ktorom boli prezentované informácie spravodajských služieb, to vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Prezentované informácie podľa neho obsahovali konkrétne mená, mená organizácií alebo konkrétne finančné toky.
Ak by na územie Slovenskej republiky pricestoval prezident Ruskej Federácie Vladimír Putin, polícia ho bude musieť zatknúť. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorej závery zverejnila mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv.
Prezident Peter Pellegrini včera absolvoval tradičný novoročný obed so svojimi predchodcami – exprezidentkou Zuzanou Čaputovou a bývalými hlavami štátu Andrejom Kiskom, Ivanom Gašparovičom a Rudolfom Schusterom. Spoločne sa zhodli na tom, že najväčším problémom na Slovensku je aktuálne obrovské pnutie v spoločnosti.