Osoba s ŤZP bude mať právo na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti
Od mája tohto roka bude mať osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je nespôsobilá dať informovaný súhlas, právo na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti od poslankýň Zuzany Šebovej (Sme rodina) a Evy Horváthovej (OĽaNO), ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Prítomnosť blízkej osoby je pre takéhoto pacienta veľmi prospešná. Pozitívne pôsobí predovšetkým na jeho celkovú psychickú pohodu a ovplyvňuje aj úspešnosť liečby,” uviedli koaličné poslankyne.
Podpis prezidentky SR pribudol aj pod novelou zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Novela zákona upravuje podrobnosti o výzve na predkladanie projektových zámerov, ako aj postup pri využití a zverejňovaní takejto výzvy.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.